Kobiety jako dłużniczki

Kobiety dogoniły mężczyzn pod względem liczby zawieranych kredytów, mają ich w tej chwili ponad 16 milionów. Jednak kobiety znacznie lepiej radzą sobie z terminowym regulowaniem płatności. Jak wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. prezentowanych w ramach 15 edycji raportu o zadłużeniu Polaków InfoDług, tylko 41%.dlużników zalegających ze swoimi zobowiązaniami to kobiety.

W lutym 2011 roku odnotowano w Polsce już przeszło 2 miliony osób zalegających ze swoimi płatnościami. W tej grupie znacznie większy udział mają mężczyźni stanowiący 59% wszystkich polskich dłużników, co wskazuje jednoznacznie, że częściej problemy z terminowym regulowaniem należności dotykają mężczyzn niż kobiet. Z danych zgromadzonych w 15. edycji raportu InfoDług wynika, że w lutym 2011 roku odnotowano w Polsce dokładnie 837 236 kobiet zalegających z płatnościami.

„Z danych zawartych w  15. edycji raportu InfoDług wynika, że kobiety znacznie sumienniej niż mężczyźni podchodzą do rzetelnego spłacania swoich zobowiązań. A nawet jeśli wpadną w problem zadłużenia, to średnio zalegają na mniejsze kwoty niż mężczyźni.” – mówi Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu BIG InfoMonitor.

Udział kobiet, które mają problem z terminowym regulowaniem płatności w ogólnej liczbie mieszkańców jest bardzo zróżnicowany w poszczególnych województwach. Największy odsetek takie kobiety stanowią w województwie zachodniopomorskim (5,98%), a najmniejszy w województwie  podkarpackim (2,14%). Wśród kobiet zalegających z płatnościami odnotowano rekordzistkę – mieszkankę województwa mazowieckiego, która zalega na ponad 35 milionów złotych i jest drugą najbardziej zadłużoną osobą w Polsce.

Źródło: InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej