Kolejna edycja programu edukacyjnego Fundacji BOŚ „Aktywnie po zdrowie”

Wraz z początkiem roku szkolnego rozpoczęła się druga edycja programu edukacyjnego Fundacji Banku Ochrony Środowiska „Aktywnie po zdrowie”. Poprzez uświadamianie nauczycielom, rodzicom oraz dzieciom, jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz aktywność sportowa, Fundacja zmienia świado¬mość społeczną i przeciwdziała otyłości wśród najmłodszych. W pierwszej edycji projektu udział wzięło ponad tysiąc szkół z całej Polski.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat drastycznie zmienił się styl życia dzieci – spoży¬wają one zbyt dużo wysokoenergetycznych pokarmów. Nadmierną masę ciała obserwuje się u 20 proc. chłopców i 15 proc. dziewcząt. Dlatego głównym celem programu „Aktywnie po zdrowie” jest wypracowanie wśród młodzieży zdrowych nawyków żywieniowych.

Do pierwszej edycji programu „Aktywnie po zdrowie” zgłosiło się 1099 zespołów. W ten sposób Fundacja BOŚ koordynowała prowadzenie zajęć edukacyjnych dla około 20 tysięcy dzieci w całej Polsce. – Nasz program ma charakter międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczy nie tylko pracy w grupie, ale przede wszystkim zmienia nawyki żywieniowe, edukuje, skłania do zmiany stylu życia – mówi Andrzej Pietrucha, Prezes Zarządu Fundacji Banku Ochrony Środowiska.

W trzech etapach – jesiennym, zimowym i wiosennym – realizowane były promujące zdrowie lekcje tematyczne, konkursy i spotkania z rodzicami. Uczniowie zapoznawali się z zasadami zdrowego odżywiania, poznawali wartości odżywcze składników swoich posiłków, poszukiwali alternatywy dla słodyczy w codziennej diecie oraz przekonywali się, jak ważna w naszym życiu jest aktywność fizyczna. Zdobytą wiedzę wykorzystywali biorąc udział w konkursach. Plakaty, inscenizacje, a nawet książki kucharskie to tylko niektóre ze sposobów, w jaki uczestnicy prezentowali swoje pomysły na pożywne drugie śniadanie, zdrowe słodkości czy ciekawe zabawy na świeżym powietrzu. Wszystkie zespoły dokumentowały swoją pracę, a sprawozdania przesyłały do Fundacji. 20 września w murach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się gala, podczas której wręczono nagrody dzieciom i nauczycielom, które wzięły udział w projekcie i zdaniem jury najlepiej spełniły jego założenia. 

Program w szkołach jest prowadzony dzięki internetowej platformie komunikacyjnej, w ramach której organizatorzy są w stałym kontakcie ze wszystkimi uczestnikami. Organizacja stworzyła serwis internetowy www.aktywniepozdrowie.pl, gdzie zamieszczono ponad 200 eksperckich artykułów oraz dietetycznie przepisy na zbilansowane posiłki dla dzieci i dorosłych, przeprowadzono także kampanię społeczną: „To śmieci tuczą dzieci”, która zainicjowała ogólnopolską debatę na temat zdrowego odżywiania.

Druga odsłona „Aktywnie po zdrowie” rozpoczyna  się pod hasłem „Zdrowo jem, więcej wiem”. Jest adresowana przede wszystkim do dzieci z klas 1-3, ale również pedagogów, opiekunów i rodziców. –Nasz program to wieloaspektowe, spójne przedsięwzięcie, doskonale wpisujące się w podstawy programowe Ministerstwa Edukacji Narodowej. Mamy nadzieję, że druga edycja wzbudzi równie wiele emocji i zainteresowania, jak ta już zakończona – mówi Barbara Lewicka-Kłoszewska z Fundacji BOŚ Banku.

Także w tegorocznej odsłonie programu promowanie zdrowego stylu życia będzie opierać się na warsztatach i konkursach. Uczniowie będą mogli wykazać się wiedzą i kreatywnością, realizując takie zadania konkursowe, jak na przykład zorganizowanie przedstawienia „Na straganie”, stworzenie reklamy zdrowych słodyczy, przygotowanie menu dla „Ziołowej Restauracji” czy założenie i prowadzenie uprawy ziół w klasowym ogródku. Dla najlepszych zespołów organizatorzy przewidzieli wiele wartościowych nagród. Na zwycięzców czeka sprzęt elektroniczny oraz inne nagrody rzeczowe o łącznej wartości 50 000 złotych. Dodatkowe informacje na temat programu oraz zasad uczestnictwa dostępne są na stronie internetowej www.aktywniepozdrowie.pl.

Źródło: BOŚ