Kolejna platforma z Włoch

Wśród właścicieli e-MID jest 30 banków z Włoch oraz cztery międzynarodowe grupy finansowe: Citibank, Deutsche Bank, hiszpański BBVA i holenderski Rabobank. Żaden bank nie może być właścicielem więcej niż 5% akcji e-MID). Według prezesa firmy Vincenza Mioccio, istnieje możliwość kupna udziałów jego spółki przez polskie banki.

Mioccio poinformował, że deklarację wykorzystywania e-MID złożyło piętnaście krajowych banków, które odpowiadają za ok. 90% obrotów na rynku międzybankowym. Do końca września korzystanie z nowej platformy będzie bezpłatne. Ma to „przyzwyczaić” dilerów do używania e-MID i zachęcić do przystąpienia również inne banki. Później zaczną obowiązywać opłaty, których wysokości prezes nie chciał ujawnić. Powiedział jedynie, że dla polskich banków będą one takie same, jak dla pozostałych uczestników e-MID. Z platformy korzysta blisko 200 banków komercyjnych. Status obserwatora ma 10 banków centralnych, w tym EBC. Kolejnym będzie NBP.

V. Mioccio uważa, że wykorzystanie platformy powinno przyczynić się do zmniejszenia wahań krótkich stóp procentowych oraz ograniczenia spreadu między stawkami oprocentowania, po jakich banki są gotowe przyjmować depozyty od innych banków albo lokować w nich nadwyżki środków – pisze „Parkiet”.