Kolejne banki rezygnują z lokat antybelkowych

Kredyt Bank ogłosił, że z końcem stycznia przestał oferować produkty z dzienną kapitalizacją odsetek. Na podobny ruch zdecydował się Idea Bank codziennie kapitalizowane lokaty będą dostępne dla jego klientów do środy, 8 lutego.

31 marca wejdą w życie zmiany w ordynacji podatkowej ostatecznie kończące epokę lokat tzw. antybelkowych. Od tego momentu kwota podstawy opodatkowania (odsetek) oraz naliczonego podatku od dochodów kapitałowych zaokrąglana będzie do pełnych groszy, a nie jak do tej pory do pełnych złotych. Uniemożliwi to omijanie podatku poprzez częstsze naliczanie odsetek tak, aby nie przekraczały one kwoty 2,49 zł.

Banki dostosowują swoje oferty do nadchodzących zmian, eliminując produkty z dzienną kapitalizacją odsetek. Zmusza je do tego nie tylko nowe prawo, ale również stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego, która jeszcze w grudniu napomniała banki, przestrzegając przed konsekwencjami zbytniego uzależnienia od krótkoterminowych depozytów.

W ostatnich dniach z oferowania antypodatkowych lokat wycofał się bank Inteligo oraz Getin Noble Bank. W najbliższym czasie można spodziewać się podobnych komunikatów z innych instytucji, a krótkoterminowe depozyty zostaną zastąpione przez produkty z rzadszą kapitalizacją odsetek. Banki będą starały się zatrzymać u siebie deponentów dotąd korzystających z ochrony przed podatkiem Belki. Atrakcyjne stawki oprocentowania depozytów zaproponują zapewne przede wszystkim mniejsze instytucje, dla których odpływ depozytów byłby bardziej odczuwalny.

Oszczędzający gotowi na dłuższy czas zablokować posiadane środki mogą jeszcze skorzystać z ofert chroniących przed podatkiem Belki lub gwarantujących niezmienną wysokość zysku po wprowadzeniu nowych reguł zaokrągleń. Aktualne zestawienie ofert odnaleźć można w porównywarce lokat Bankier.pl.

Michał Kisiel
m.kisiel@bankier.pl

Źródło: Bankier.pl