Dziś zadebiutują na rynku CATALYST obligacje trzech kolejnych banków spółdzielczych.
Na giełdowy parkiet wchodzą obligacje na okaziciela:
- serii BSL0521 o wartości nominalnej 1 tysiąc złotych każda, o łącznej wartości nominalnej 10 milionów złotych wyemitowanych przez Bank Spółdzielczy w Limanowej. Okres zapadalności Obligacji wynosi 10 lat. Wykup Obligacji nastąpi w dniu 23 maja 2021 r. Oprocentowanie Obligacji jest zmienne i oparte o stawkę WIBOR 6M powiększoną o marżę w wysokości 3,2 p.p.
- serii BSP0421 o wartości nominalnej 1 tysiąc złotych każda, o łącznej wartości nominalnej 7 milionów złotych wyemitowanych przez Bank Spółdzielczy w Płońsku z siedzibą w Radomsku. Okres zapadalności Obligacji wynosi 10 lat. Wykup Obligacji nastąpi w dniu 15 kwietnia 2021 r. Oprocentowanie Obligacji jest zmienne i oparte o stawkę WIBOR 6M powiększoną o rosnącą marżę od 3,0 do 3,5 p.p.
- serii BSS0418 o wartości nominalnej 1 tysiąc złotych każda, o łącznej wartości nominalnej 8 milionów złotych wyemitowanych przez Bank Spółdzielczy w Skierniewicach. Okres zapadalności Obligacji wynosi 7 lat. Wykup Obligacji nastąpi w dniu 1 kwietnia 2018 r. Oprocentowanie Obligacji jest zmienne i oparte o stawkę WIBOR 6M powiększoną o marżę w wysokości 3,5 p.p
Adam Dudek, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Limanowej mówi: „Dynamiczny rozwój banków spółdzielczych spowodował, iż stały się one nową kategorią emitentów na rynku obligacji. Do tej pory na parkiecie GPW stanęło 14 banków z sektora. Jesteśmy dumni, że Bank Spółdzielczy w Limanowej znalazł się w czołówce banków spółdzielczych, które dokonały emisji obligacji. Celem emisji jest zwiększenie wysokości funduszy własnych pozwalające na stabilne prowadzenie działalności bankowej i pokrycie mogących pojawić się w przyszłości, a dziś niezidentyfikowanych ryzyk bankowych”.
Z kolei Teresa Kudlicka, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Płońsku, podkreśla, że: „Dla Banku Spółdzielczego w Płońsku dysponującego nadwyżką depozytów, emisja obligacji i możliwość zaliczenia jej do funduszy uzupełniających to przede wszystkim źródło zwiększenia akcji kredytowej, przy zachowaniu bezpiecznego poziomu adekwatności kapitałowej. To także stabilny długoterminowy kapitał na finansowanie działalności inwestycyjnej z obszaru MSP.
Emisja obligacji została objęta przez naszych klientów, co jest dla banku potwierdzeniem jego wiarygodności i prestiżu na lokalnym rynku usług finansowych i najlepszą rekomendacją dla przyszłych klientów.
Wprowadzenie obligacji do obrotu na rynek Catalyst to również czynnik zwiększający przejrzystość i transparentność działania banku”.
Władysław Klażyński, prezes Banku Spółdzielczego w Skierniewicach : „Bank Spółdzielczy w Skierniewicach jest nowoczesną, prężnie działającą instytucją finansową o ponad 110 letniej tradycji. Swoje usługi świadczy w 31 placówkach na terenie całego kraju a w szczególności na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego”.
Emisja obligacji to ważny krok w kierunku dalszego dynamicznego i nowoczesnego rozwoju banku. Celem emisji jest zwiększenie kapitałów własnych banku, rozwój akcji kredytowej w szczególności dla przedsiębiorstw na terenach wiejskich a także pozyskanie środków na potrzeby bieżącej działalności statutowej”.
Źródło: Bank BPS