W ostatnim czasie banki dokonują licznych zmian w ofertach lokat. Z palety dostępnych produktów znikają przede wszystkim te z dzienną kapitalizacją odsetek. W przypadku tradycyjnych produktów, dotąd zepchniętych na dalszy plan, widoczne są wyższe stawki oprocentowania . W taki sposób banki przygotowują się na zmiany zapisów Ordynacji podatkowej, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia, likwidując tym samym możliwość omijania podatku Belki na lokatach z dzienną kapitalizacja odsetek.
Banki, które jeszcze niedawno posiadały w ofercie lokaty z dzienną kapitalizacją, postanowiły z nich zrezygnować. W ostatnim czasie wycofały je między innymi Alior Bank, Bank Pocztowy, BZ WBK, czy Credit Agricole. Trudno dziś znaleźć lokatę, która jeszcze przez najbliższy miesiąc pozwoli uniknąć podatku. Nieco więcej jest kont oszczędnościowych tego typu. Po porządkach lokatach przyszedł czas i na konta oszczędnościowe. Rachunku oszczędnościowego z dzienną kapitalizacją odsetek nie założą już klienci Eurobanku. Nowych kont Sezam Oszczędzam Plus nie będzie też w Banku BPH.
Co w zamian za wycofanie antybelek?
Rekompensując klientom brak możliwości oszczędzania na produktach omijających 19-procentowy podatek, banki starają się poprawić atrakcyjność tych, które znajdują się w ofercie. Jak dotąd można wyróżnić kilka sposobów, w jaki banki próbują zatrzymać oszczędności klientów, dotąd zgromadzone na lokatach z dzienną kapitalizacją:
- Wyższe stawki oprocentowania lokat standardowych. Wraz z usunięciem z oferty lokat z dzienną kapitalizacją, najczęściej wzrastają stawki oprocentowania lokat standardowych, z kapitalizacją na koniec okresu. Taki sposób działania widoczny był chociażby w przypadku Eurobanku, Alior Banku, FM Banku, czy Meritum Banku. Tym samym znajdą się dziś lokaty, których oprocentowanie sięga 8,00% (np. Pierwsza Lokata Meritum Banku czy Lokata z Kuponem dostępna w Idea Bank).
- Lokaty jak konta oszczędnościowe. Niektóre banki w miejsce antybelek wprowadziły lokaty, które można zerwać przed końcem umowy bez utraty odsetek. Przykładowo: nowi klienci BGŻOptima mogą założyć 4-miesięczną Lokatę Bezkarną oprocentowaną stawką 6,30%. W podobnym kierunku poszedł BZ WBK proponując 12-miesięczną Lokatę Swobodnie Zarabiającą. W przypadku likwidacji lokaty przed terminem, odsetki zostaną naliczone za faktyczny okres przechowywania środków na rachunku, jednak oprocentowanie będzie umniejszone o 0,3 pkt proc.
- Lokaty z kapitalizacją miesięczną. Po tym, jak z oferty Banku Millennium zniknęły lokaty z dzienną kapitalizacją, pojawiła się Lokata Słodki Zysk. W jej przypadku wabikiem mają być odsetki, które przelewane są co miesiąc na konto klienta.
W nowej odsłonie, tym razem z miesięczną kapitalizacją, wróciła do oferty Inteligo Igo Lokata. Można ją założyć online nie będąc klientem banku.
Miesięczna kapitalizacja nie zagwarantuje odsetek pozbawionych podatku, jednak im częściej odsetki dopisywane są do kapitału, tym w efekcie kwota odsetek wyższa.
- Lokaty z funduszem lub polisą. W ramach przejściowych promocji, częściej niż dotychczas, widoczne są również oferty lokat powiązanych z funduszami inwestycyjnymi i polisami ubezpieczeniowymi. Tego typu produkty oszczędnościowe silniej promują obecnie chociażby Bank BPH, Eurobank, czy Credit Agricole.
Kończąca się era antybelek, sprawia, że banki wracają do istniejących wcześniej rozwiązań. Jednak nic nie wskazuje na to, żeby były one w stanie atrakcyjnością dorównać produktom antypodatkowym. Natomiast na wprowadzenie nowych pomysłów omijających daninę dla fiskusa, nie pozwoli Komisja Nadzoru Finansowego.
Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz
Bankier.pl
Źródło: Bankier.pl