Kolejne przetasowania w ofertach lokat

W ostatnim czasie banki dokonują licznych zmian w ofertach lokat. Z palety dostępnych produktów znikają przede wszystkim te z dzienną kapitalizacją odsetek. W przypadku tradycyjnych produktów, dotąd zepchniętych na dalszy plan, widoczne są wyższe stawki oprocentowania . W taki sposób banki przygotowują się na zmiany zapisów Ordynacji podatkowej, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia, likwidując tym samym możliwość omijania podatku Belki na lokatach z dzienną kapitalizacja odsetek.

Banki, które jeszcze niedawno posiadały w ofercie lokaty z dzienną kapitalizacją, postanowiły z nich zrezygnować. W ostatnim czasie wycofały je między innymi Alior Bank, Bank Pocztowy, BZ WBK, czy Credit Agricole. Trudno dziś znaleźć lokatę, która jeszcze przez najbliższy miesiąc pozwoli uniknąć podatku. Nieco więcej jest kont oszczędnościowych tego typu.  Po porządkach lokatach przyszedł czas i na konta oszczędnościowe. Rachunku oszczędnościowego z dzienną kapitalizacją odsetek nie założą już klienci Eurobanku. Nowych kont Sezam Oszczędzam Plus nie będzie też w Banku BPH.
 
Co w zamian za wycofanie antybelek?

Rekompensując klientom brak możliwości oszczędzania na produktach omijających 19-procentowy podatek, banki starają się poprawić atrakcyjność tych, które znajdują się w ofercie. Jak dotąd można wyróżnić kilka sposobów, w jaki banki próbują zatrzymać oszczędności klientów, dotąd zgromadzone na lokatach z dzienną kapitalizacją:

Kończąca się era antybelek, sprawia, że banki wracają do istniejących wcześniej rozwiązań. Jednak nic nie wskazuje na to, żeby były one w stanie atrakcyjnością dorównać produktom antypodatkowym. Natomiast na wprowadzenie nowych pomysłów omijających daninę dla fiskusa, nie pozwoli Komisja Nadzoru Finansowego. 

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Bankier.pl

Źródło: Bankier.pl