„Od wtorku Meritum Bank wprowadza do swojej oferty depozyt, w którym odsetki od zgromadzonej kwoty są naliczane codziennie. Podobny produkt w swojej ofercie mają już Getin Bank, Bank BGŻ czy Noble Bank.”, informuje gazeta
„– Dzięki temu rozwiązaniu klient otrzymuje realnie wyższe odsetki niż w przypadku standardowych lokat z kapitalizacją odsetek na koniec okresu deponowania. Jest to spowodowane dwoma czynnikami. Po pierwsze zysk z lokaty powiększany jest o efekt dziennej kapitalizacji, czyli każdego kolejnego dnia oprocentowanie liczone jest od kwoty powiększonej o odsetki z dnia poprzedniego. Poza tym, zgodnie z obowiązującymi przepisami, klient nie zapłaci podatku dochodowego, ponieważ dzienna wysokość odsetek nie przekroczy 2,49 zł – mówi Piotr Stankiewicz, kierownik ds. produktów depozytowych i lokacyjnych Meritum Banku.
Przy takiej kwocie odsetek podatek od zysków kapitałowych nie przekracza 50 gr, a więc zgodnie z prawem jest zaokrąglany do zera. W konsekwencji w przypadku tej lokaty oprocentowanie sześciomiesięcznego depozytu w wysokości 6,4 proc., od którego nie zostanie pobrany podatek, odpowiada oprocentowaniu 8 proc. na lokacie z kapitalizacją na koniec okresu deponowania.”, czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Podawane w tabelach oprocentowanie zwykłych lokat, czy kont oszczędnościowych jest w rzeczywistości pomniejszane o 19 proc. podatek od zysków kapitałowych. Do tej pory daninę tę można było ominąć głównie za pomocą polisolokat, czyli lokat „opakowanych” w ubezpieczenie. Dziś zwykłe depozyty umożliwiające ominięcie podatku Belki oferuje już kilka instytucji – Getin Bank ( Lokata Codzienna), Eurobank (Rachunek Oszczędnościowy), Open Finance (Lokata Optymalna), Toyota Bank (Konto Click), Kredyt Bank (Lokata Swobodna), czy BGŻ przy lokatach internetowych.
Więcej szczegółów w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” w artykule „Banki ścigają się na depozyty antypodatkowe” autorstwa Moniki Krześniak.
WB