Kolejny hiszpański bank chce wejść do Polski

„La Caixa interesuje się holdingiem Leszka Czarneckiego. Co na to konkurencyjny BBVA? Chce inwestować. I to szybko.

W Polsce coraz śmielej poczynają sobie dwa z trzech największych hiszpańskich banków. Brakuje drugiego w kolejności, ale to się może szybko zmienić.

O tym, że hiszpański BBVA myśli o wejściu do Polski, mówi się w kręgach bankowych już od jakiegoś czasu. Ostatnio sprawy w Polsce nabrały tempa. Hiszpanów ma wspierać specjalizująca się w inwestorach z tego kraju kancelaria Garrigues Polska” – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

„Tymczasem BBVA dziś jest obecny głównie w Hiszpanii i Portugalii, Ameryce Południowej oraz USA. Na pewno ma apetyt na przejęcia w Europie. Tylko w tym roku interesował się holenderskim ABN Amro i włoskim Banca Nazionale del Lavoro. Na przejęcia są ma też pieniądze. BBVA rozwijał się w ostatnich latach dynamicznie, przejmując instytucje finansowe w południowych USA czy udziały w chińskim banku CITIC.

Jeszcze jeden argument, który może przyspieszyć decyzję BBVA, to rozwój konkurencji w Polsce. Dziennik „Rzeczpospolita” ujawnił, że La Caixa, trzecia co do wielkości w Hiszpanii instytucja finansowa (notabene: w Polsce reprezentowana przez kancelarię Garrigues) prowadzi due diligence w spółce Getin Holding. Kataloński bank wszedł na nasz rynek przed kilkoma miesiącami i działa tu przez swój oddział.

— Jeśli konkurencji by się powiodło, bank BBVA miałby twardy orzech do zgryzienia, ale też powód, by jeszcze bardziej zintensyfikować ruchy na polskim rynku. Wydaje się, że najskuteczniejsze wejście do Polski możliwe jest albo przez zakup międzynarodowej grupy bankowej już obecnej w naszym kraju (np. Millennium), albo przez przejęcie takiej spółki, jak Getin Holding. Podobna okazja to jednak wielka rzadkość. Leszek Czarnecki, który już raz stworzył od podstaw i korzystnie sprzedał EFL, to wyjątek — mówi szef jednego z zachodnich banków zaangażowanych w Polsce.

Inni potwierdzają jego słowa” – informuje dalej „Puls Biznesu”.

BBVA jest drugim co do wielkości bankiem w Hiszpanii. Jego kapitalizacja wynosi 64,5 mld EUR. BBVA posiada 8 tys. oddziałów i zatrudnia 111 tys. osób. Na koniec trzeciego kwartału tego roku jego zysk netto wyniósł 4,75 mld EUR.

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu „Pulsu Biznesu“.

Małgorzata Grzegorczyk, ET, Kamil Zatoński „BBVA chce pójść śladem La Caixy”