Kolejny raz problem ratingów

Mimo wczorajszych prób powrotu kursu EUR/USD ponad poziom 1,42 oraz słabszych od oczekiwań danych dotyczących sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA, to waluta amerykańska zyskała na wartości. 

Było to widoczne szczególnie w sesji azjatyckiej, kiedy kurs zanotował spadek pod poziom 1,41. Było to związane z obniżeniem perspektywy ratingu dla Japonii przez agencję ratingową S&P. Warto przypomnieć, że ostatnia aktywność agencji ratingowych skończyła się dynamicznym osłabieniem ryzykownych aktywów. Aktualnie kurs EUR/USD wynosi 1,4087.

Reakcja złotego

 

Nawet biorąc pod uwagę fakt, że Japonia nie jest krajem regionu Europy Środkowo-Wschodniej, to polska waluta zareagowała na wiadomość o decyzji agencji S&P. Z okolic 4,0650 kurs EUR/PLN wzrósł w pobliże 4,10, a para USD/PLN zanotowała wzrost z 2,8670 do 2,9110. Obecnie złoty odzyskuje część sił, dzięki czemu kursy obniżają się, ale dziś kluczową rolę będą odgrywały publikacje makro i to od nich będzie zależał przebieg dzisiejszej sesji na złotym.

RPP raczej nie zmieni stóp

W dniu dzisiejszym na rynek napłynie kilka istotnych publikacji. Pierwsze z nich pojawią się o godzinie 10:00 i będą pochodziły z Niemiec oraz Strefy Euro. Poznamy wówczas z jednej strony poziom indeksu IFO (spodziewany jest odczyt na poziomie 95,1 pkt, poprzednio 94,7 pkt), a z drugiej saldo rachunku bieżącego, które ma wynieść -3,5 mld EUR (poprzednio -4,6 mld). Ponadto o tej samej godzinie pojawią się dane dotyczące polskiej gospodarki. Opublikowana zostanie stopa bezrobocia (ma wynieść 11,9%, czyli nieco więcej niż poprzednie 11,4%), a także dynamika sprzedaży detalicznej, która ma nieznacznie spaść z 6,3% r/r do 6%. Z kolei po południu napłyną dane ze Stanów Zjednoczonych o indeksie zaufania konsumentów (oczekiwania rynkowe wskazują na jego wzrost z 52,9 pkt poprzednio, do 53,5 pkt obecnie). Ponadto w trakcie sesji poznamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych, ale tutaj nie należy oczekiwać żadnych niespodzianek, dlatego stopy powinny pozostać na poziomie 3,5%.

Dariusz Pilich

Źródło: FMC Management