W listopadzie 2010 roku MasterCard poinformował agentów rozliczeniowych o nowej, wprowadzanej w życie z dniem 1 stycznia 2011 roku, opłacie. Jest ona częścią cennika obowiązującego dla polskiego rynku, zgodnie z polityką MasterCard będącego wyłącznie w zakresie decyzji tej organizacji.
Nowa opłata naliczana ma być od obrotów kartowych realizowanych w Polsce na karty wszystkich organizacji, nie tylko kart MasterCard. Przeznaczona zostanie na sfinansowanie specjalnego funduszu, którego beneficjentami mogą być wyłącznie banki, zaś wyłączność decyzji, co do podziału środków zastrzegł dla siebie MasterCard.
Komitet Agentów Rozliczeniowych, zrzesza wszystkich największych polskich agentów rozliczeniowych:
-
Bank BPH SA/Polskie ePłatności SA
-
Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService SA (spółka zależna Banku PKO BP SA)
-
Bank Pekao SA
-
eCard SA
-
Elavon Financial Services Ltd. Oddział w Polsce
-
First Data Polska SA
-
EFG Eurobank Ergasias S.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce
Komitet, z bardzo dużym zdziwieniem, ale jednocześnie niepokojem odniósł się do decyzji MasterCard. Agenci nie rozumieją, dlaczego MasterCard wprowadza opłaty od transakcji, które nie dotyczą tej organizacji.
Decyzja MasterCard będzie miała bezpośrednie przełożenie na koszt obsługi kart w Polsce oraz pośrednio może przełoży się na ceny dla finalnych konsumentów. Agenci rozliczeniowi nie są w stanie wziąć na siebie kosztu dodatkowej opłaty dlatego zmuszeni będą przenieść ją na firmy akceptujące płatności kartowe. Te z kolei mogą uwzględni ten dodatkowy koszt w kalkulacji swoich cen dla odbiorców końcowych.
Decyzja MasterCard może mieć bardzo negatywny wpływ na dalszy rozwój płatności bezgotówkowych, uderzając jednocześnie w rządowy program płatności bezgotówkowych (Program Promocji Obrotu Bezgotówkowego), budowany przez ostatnie lata we współpracy z wszystkimi uczestnikami rynku finansowego. Program MasterCard, jak na ironię nazwany „Innovation 4 Poland” (I4P) może w efekcie przyczynić się do zaprzepaszczenia szansy dalszego szybkiego rozwoju płatności kartowych w Polsce.
Agenci rozliczeniowi traktują podwyżkę opłat wprowadzaną przez MasterCard, jako próbę zwiększenia opłat na rzecz tej organizacji.. MasterCard nie uruchomił podobnych programów na innych rynkach i wydaje się, że Polska i polscy uczestnicy transakcji kartowych traktowani są jako poligon doświadczalny.
Nie jest to pierwsza decyzja MasterCard, której efektem jest podniesienie cen. W 2008 roku, bez konsultacji z rynkiem, MasterCard wprowadził dodatkowo stałe opłaty od transakcji na karty Maestro wydane przez polskie banki. Decyzje MasterCard Polska, podejmowane są samodzielnie i destabilizują cały system akceptacji w Polsce. Uważamy, że najwyższa pora skończyć z taką praktyką. Komitet Agentów Rozliczeniowych jest zwolennikiem rozwiązania, w którym wszystkie podmioty budujące rynek akceptacji kart będą miały prawo dyskusji na temat kształtu i kierunków rozwoju tego rynku Agenci rozliczeniowi działający w ramach KAR są przekonani, że utrzymanie programu MasterCard „I4P” spowoduje ograniczenie instalacji urządzeń do obsługi kart, podwyższy koszty obsługi kart dla punktów handlowo-usługowych, spowoduje niechęć do akceptacji kart MasterCard i wpłynie negatywnie na wizerunek obrotu bezgotówkowego. W konsekwencji decyzji MasterCard na rynku nikt nie będzie wygrany. Agenci rozliczeniowi przeniosą dodatkowy koszt na punkty handlowo-usługowe, ale ponieważ nie uda się to im w 100% będą musieli ograniczyć swoje inwestycje. Punkty handlowo-usługowe częściowo przeniosą dodatkowy koszt na swoich klientów, jednocześnie utrudniając możliwość zapłaty kartą, co z kolei niekorzystnie wpłynie na rozwój płatności bezgotówkowych w Polsce hamując ich rozwój.
Źródło: Komitet Agentów Rozliczeniowych