Konferencja „Sekurytyzacja od teorii do praktyki”

W trakcie spotkania omówione zostaną ramy prawne sekurytyzacji kredytów regularnych, hipotecznych i nieregularnych, jak również wierzytelności leasingowych. Przedstawione zostaną również podatkowe rozliczenia transakcji na gruncie podatków: CIT, VAT i podatku od czynności cywilnoprawnych. Uczestnicy podejmą również próbę odpowiedzi na pytania, jakie cele można osiągnąć przeprowadzając transakcję sekurytyzacyjną, a także jak zaplanować jej przebieg, minimalizując ryzyko i optymalizując koszty.

Konferencja skierowana jest do przedstawicieli instytucji finansowych, w szczególności banków, min. z departamentów zajmujących się rynkami finansowymi, ryzykiem finansowym, trudnymi wierzytelnościami i zarządzaniem aktywami. Program konferencji uwzględnia również tematykę wierzytelności leasingowych.

Czerwcowe spotkanie organizowane jest pod patronatem Związku Banków Polskich. Patronat medialny nad konferencją objął dziennik Rzeczpospolita. Szczegółowe informacje dot. konferencji znajdują się pod adresem www.ccifp.pl.

SEKURYTYZACJA W POLSCE

Sekurytyzacja to nowatorskie źródło finansowania na polskim rynku. Pozwala ona na pozyskanie finansowania w oparciu o wyodrębnione aktywa podmiotu gospodarczego bez ryzyka kredytowego tego podmiotu. Jest to najszybciej rozwijający się element rynku kapitałowego w USA i Europie Zachodniej. Sekurytyzacja jest możliwa do zastosowania w wielu sektorach gospodarki, m.in. w sektorze bankowym, ubezpieczeń, usług leasingowych.

W Polsce przeprowadzenie transakcji sekurytyzacji wierzytelności bankowych stało się możliwe dopiero dzięki zmianom w prawie bankowym, które miały miejsce w 2005 r. Rynek ten jest więc w początkowej fazie rozwoju, można jednak liczyć na jego dynamiczny rozwój, ponieważ sekurytyzacja pozwala na osiągnięcie kilku celów, w szczególności pozyskanie finansowania po cenie konkurencyjnej w stosunku do innych źródeł oraz poprawę współczynników adekwatności kapitałowej bez angażowania kapitału akcjonariuszy. Wprowadzenie do polskiego systemu prawnego pojęcia sekurytyzacji oraz przepisów, które umożliwiają przeprowadzenie przez banki takiej transakcji nie oznacza, że wszystkie problemy zostały już rozwiązane. Nadal pojawia się wiele niejasności. Najwięcej problemów dotyczy opodatkowania transakcji sekurytyzacyjnych, w szczególności kwestii związanych z podatkiem od czynności cywilnoprawnych, podatkiem VAT, rozliczeniem ewentualnych strat poniesionych przez nabywcę portfela wierzytelności. Pewne problemy pojawiają się również w związku z kwestiami tajemnicy bankowej i ochrony danych osobowych.

Sekurytyzacja jest instrumentem finansowym mającym szerokie zastosowanie. Swoistą formą sekurytyzacji jest sprzedaż przez banki kredytów w sytuacji nieregularnej. Tu oczywiście głównym celem nie jest pozyskanie finansowania, ale uwolnienie banku od złych aktywów. Transakcje tego typu stają się coraz bardziej powszechne na polskim rynku, co również zostało spowodowane zmianą przepisów podatkowych oraz prawa bankowego. Niemniej, podobnie jak przy transakcjach tego typu dotyczących kredytów w sytuacji regularnej, także tu jest jeszcze wiele problemów do rozstrzygnięcia.

Konferencja organizowana jest pod patronatem Związku Banków Polskich

Patronem medialnym konferencji jest dziennik Rzeczpospolita

Informacje dodatkowe:

Aneta Bassa, CCIFP, tel. 022 696 75 91, 0 507 121 269, email: aneta.bassa@ccifp.pl

Magdalena Żuk, FineArt Communications, tel. 022 897 31 88, email: mzuk@fineart-com.pl

W programie konferencji:

9.30 – 10.00 – Rejestracja uczestników

10.00 – 10.10 – Przywitanie uczestników przez Magdalenę Tran–Van, Dyrektora Generalnego Francuskiej Izby Przemysłowo – Handlowej w Polsce

10.10 – 10.30 – Norbert Jeziolowicz, Związek Banków Polskich – uroczyste otwarcie konferencji

10.30 – 12.30 – mec. Andrzej Dębiec, mec. Piotr Zawiślak, kancelaria Lovells

Dobre kredyty:

• Sekurytyzacja kredytów regularnych

• Sekurytyzacja kredytów hipotecznych

• Sekurytyzacja kredytów nieregularnych

• Wierzytelności leasingowe

• Podatkowe rozliczenie transakcji (CIT, VAT, podatek od czynności cywilno-prawnych)

• Usługi związane z sekurytyzacją i ich konsekwencje podatkowe

12.30 – 13.30 – Przerwa obiadowa

13.30 – 15.30 – mec. Andrzej Dębiec, mec. Piotr Zawiślak, kancelaria Lovells

Złe kredyty:

• Sekurytyzacja kredytów regularnych

• Sekurytyzacja kredytów hipotecznych

• Sekurytyzacjia kredytów nieregularnych

• Wierzytelności leasingowe

• Podatkowe rozliczenie transakcji (CIT, VAT, podatek od czynności cywilno-prawnych)

• Usługi związane z sekurytyzacją i ich konsekwencje podatkowe

15.30 – 15.45 – przerwa kawowa

15.45 – 16.15 – Piotr Urbańczyk, Dominet Bank – Sekurytyzacja dobrych kredytów – planowanie i wdrożenie

• Kiedy warto myśleć o sekurytyzacji? Korzyści i koszty procesu sekurytyzacji

• Jakie cele można osiągnąć i z jakimi przeszkodami należy się liczyć?

• Jak zaplanować proces sekurytyzacji, aby osiągnąć założone cele i zminimalizować ryzyka oraz zoptymalizować koszty?

• Jak zbudować strukturę transakcji?

16.15 – 16.30- Pytania, panel dyskusyjny