Koniec darmowych wypłat w każdym bankomacie – ING zmienia taryfę

Od 29 stycznia przyszłego roku w ING Banku Śląskim będzie obowiązywać nowa taryfa opłat i prowizji. Klienci będą musieli zwrócić baczniejszą uwagę na to, gdzie wypłacają pieniądze – bez ograniczeń bezpłatnie będzie można korzystać tylko z maszyn własnych banku oraz sieci Planet Cash.

Nielimitowane bezpłatne wypłaty z bankomatów wszystkich sieci będą dostępne dla klientów ING Banku Śląskiego tylko do 28 stycznia 2016 r. Po tym dniu darmowe pozostaną operacje wykonywane w maszynach banku oraz Planet Cash. W przypadku pozostałych urządzeń darmowa będzie tylko pierwsza wypłata rozliczona w danym miesiącu (liczonego przez bank jako okres od 29. dnia do 28. dnia). Każda kolejna operacja kosztować będzie 2,50 zł. Ta zasada obejmie również system płatności mobilnych Blik (limit bezpłatnych operacji będzie oddzielny).

Niekorzystne zmiany w opłatach za korzystanie z bankomatów nie są w ostatnich miesiącach rzadkością. Na wiosnę na taki ruch zdecydował się Bank Pekao, rezygnując z darmowego udostępnienia klientom sieci maszyn Euronet. Liczbę bezpłatnych operacji zmniejszył też ostatnio BGŻ BNP Paribas, gdzie posiadacze Konta Dobrze Dobranego od grudnia będą mogli dwukrotnie w ciągu miesiąca skorzystać z dowolnej maszyny bez finansowych konsekwencji.

ThetaXStock

Bank ogłosił przy okazji wprowadzenie nowej usługi – możliwości sprawdzenia salda w bankomatach innych instytucji. Taką opcję będą mieli posiadacze Visy Zbliżeniowej oraz MasterCard Debit Zbliżeniowej. Operacja będzie darmowa we własnej sieci ING oraz maszynach Planet Cash. W pozostałych urządzeniach naliczona zostanie opłata w wysokości 1,50 zł za operację, która obciąży konto na koniec okresu rozliczeniowego.

Podwyżka także przy zagranicznych wypłatach

ING Bank Śląski zdecydował się także na zmianę zasad rozliczania zagranicznych bezgotówkowych transakcji kartami Visa. Dołączył tym samym do grupy instytucji, które stosują wydzieloną opłatę za przewalutowanie operacji. W przypadku Visy Zbliżeniowej i Visy NFC wynosić ona będzie 3 procent kwoty transakcji bezgotówkowej. Do tej pory opłata ta nie była prezentowana oddzielnie na wyciągu, a koszt przewalutowania doliczano do kwoty wyrażonej w złotych. Bank informuje również, że 9 listopada nastąpiła zmiana waluty rozliczeniowej kart Visa. Dziś są nią złote polskie.

Wiele banków zdecydowało się na wprowadzenie opłat za przewalutowanie transakcji jeszcze przed tegorocznymi wakacjami. Było to wynikiem wcześniejszych zmian w polityce organizacji Visa. Stowarzyszenie rozlicza transakcje z bankami-wydawcami w walucie, w której prowadzony jest rachunek. W ten sposób banki pozbawione zostały źródła przychodów związanego z wymianą walut operacji kartowych.

To nie koniec zmian w cenniku dotykających podróżujących klientów ING. Dwukrotnie wzrośnie także prowizja pobierana za wypłatę gotówki za granicą. Do tej pory taka operacja wykonana w bankomacie lub kasie banku (w walucie innej niż złote) obciążana była opłatą w wysokości 3 proc. Od końca stycznia przyszłego roku stawka wyniesie 6 procent.

Skąd te podwyżki?

Jako ciekawostkę można potraktować fakt, że podwyżki opłat bank uzasadnia… wzrostem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jest to jeden z zawartych w regulaminie usług warunków pozwalających na wprowadzenie korekt w cenniku. Można jednak podejrzewać, że za zmianami stoją w rzeczywistości czynniki dotykające wszystkie instytucje zaangażowane w wydawanie kart płatniczych – spadek rentowności biznesu wynikający z obniżenia przychodów z interchange. Banki poszukują różnych rozwiązań, a jednym z nich jest ograniczenie (bezpłatnego) dostępu do bankomatów kontrolowanych przez konkurentów i niezależne od banków sieci.