Koniec kredytów na dowody osobiste

– Do podobnego kataklizmu w świecie finansów może dojść wszędzie tam, gdzie instytucje finansowe łamią określone prawem reguły ostrożności, np. udzielają kredytów w sposób nadmiernie ryzykowny – ocenia Bartłomiej Samsonowicz z portalu Comperia.pl.

KNF dmucha na zimne

Komisja Nadzoru Finansowego nie zamierza czekać na zwiastuny kryzysu w polskim sektorze finansowym. Już we wrześniu Komisja zwróciła się z ankietą do konsultantów finansowych specjalizujących się w doradzaniu przy wyborze kredytu. Chodziło o zbadanie praktyki polskich banków.

– Z prawa bankowego i ustawy o kredytach konsumenckich wynika, że przed udzieleniem kredytu hipotecznego banki są zobowiązane do zbadania wiarygodności finansowej kredytobiorcy i do określenia jego zdolności kredytowej – mówi Paweł Majtkowski, analityk Expandera.

Dokładne trzymanie się przez banki procedur wynikających z prawa wyklucza podejmowanie ryzyka.
– W przygotowywanych przez Expandera kwartalnych rankingach kredytodawców banki prześcigają się w prezentowaniu liberalizmu swoich ofert kredytowych – przyznaje Paweł Majtkowski. Teraz się to zmieni, przewiduje.

Banki ryzykują

Z pomocą doradców finansowych Komisja prześwietliła praktyki kredytowe trzydziestu siedmiu banków.

– Polskim instytucjom finansowym, mimo niebezpiecznych perturbacji za granicą, nie zagrażają skutki kryzysu. Nie oznacza to, że nasze banki ściśle stosują się do norm prawa i zachowują w pełni bezpieczne procedury w przyznawaniu kredytów – ocenia Katarzyna Biela z KNF.

Czy banki działające w Polsce udzielają kredytów na wyrost? Co znalazło się na liście złych praktyk stosowanych przez banki przy udzielaniu kredytów hipotecznych? Do czego doprowadzi zaostrzenie przepisów bankowych dotyczących udzielania kredytów ?

Krzysztof Polak

Więcej: Gazeta Prawna 8.10.2008 (197) – forsal.pl – str.a9