Konkurs dla społeczności gminnych

Konkurs skierowany do organizacji działających we wsiach i miasteczkach do 6 tysięcy mieszkańców ma na celu zebranie pomysłów – projektów, które będą zwracać uwagę na walory i zasoby kultury lokalnej, uczyć dbania o nią, a jednocześnie wykorzystywać ją jako element rozwoju gospodarczego gminy czy wsi.

Udział w konkursie polega na zgłoszeniu projektu, którego istotą będzie troska o zasoby kultury lokalnej – chęć jej pielęgnowania, ocalenia lub odtworzenia, uczenie dbania o nią, a jednocześnie wykorzystywania jej w rozwoju gospodarczym gminy czy wsi. Za szczególnie wartościowe uznawane będą projekty integrujące społeczność danej miejscowości i angażujące różne pokolenia. Maksymalna kwota dotacji, o którą można się ubiegać wynosi 10.000 złotych. Realizacja projektu powinna się rozpocząć po 1 września 2005 i nie trwać dłużej niż 18 miesięcy.

Wniosek z dopiskiem „Kultura Bliska” należy przesłać pocztą (decyduje data stempla pocztowego) do 23 kwietnia 2005 roku pod adresem: Fundacja Wspomagania Wsi; ul. Bellottiego1, 01-022 Warszawa;

Konkurs zostanie rozstrzygnięty do połowy lipca 2005, lista przyznanych dotacji zostanie opublikowana na stronach www.fww.org.pl, www.witrynawiejska.org.pl.

Dziedzictwo kulturowe stanowi dorobek materialny i duchowy poprzednich pokoleń, jak również dorobek naszych czasów. Najczęściej utożsamiamy dziedzictwo kulturowe z architekturą i sztuką. Jednak formy gospodarowania (np. sposoby uprawy roli) i wiele innych przejawów życia i rozwoju społeczności stanowią też elementy kultury. Mieszkańcy każdej polskiej wsi, gminy czy miasteczka są spadkobiercami dorobku kulturowego poprzednich pokoleń. Bogactwo to, szczególnie w wymiarze materialnym, było niszczone w trakcie licznych wojen, z powodu zaniedbań mieszkańców czy też braku działań konserwatorskich. Wszystko to spowodowało, że niewiele przejawów kultury naszych przodków dotrwało do współczesności. Kultura ta jest częścią polskiego, europejskiego i światowego dziedzictwa. Stanowi nasze korzenie. Warto ją chronić. Kultura stanowi też „kapitał”, który można wykorzystać do rozwoju gospodarczego wsi lub gminy. W Polsce „kapitał” ten jest często nadal niezauważany lub niszczony. Spójrzmy, więc wokół siebie oczami dobrego gospodarza i spróbujmy dostrzec to, co możemy jeszcze ocalić i co może stanowić atrakcję naszej wsi czy gminy.

W ciągu pięciu edycji konkursu zgłoszono 1500 projektów, z których nagrodzono 188 przyznając im dotacje na ogólną kwotę 1,3 miliona złotych. Dzięki konkursowi zewidencjonowano i odrestaurowano wiele zabytkowych kapliczek, krzyży przydrożnych i cmentarzy. Zebrano i wydano w formie książkowej wiele legend i podań z różnych regionów Polski. Powołano do życia kilkanaście izb pamięci gromadzących zabytkowe sprzęty gospodarstwa domowego. Utworzono trasy piesze i rowerowe szlakiem okolicznych zabytków. Napisano wiele przewodników i rozrysowano mapy z zaznaczonymi lokalnymi zabytkami kultury ludowej.

W pracach Komisji biorą udział: Andrzej Kuliszewski – przewodniczący, wiceprezes Fundacji Wspomagania Wsi, Joanna Wardzińska – I wiceprezes Banku BISE, Teresa Ogrodzińska – Fundacja im. J.A. Komenskiego, Andrzej Osęka – Gazeta Wyborcza, Ewa Krasińska, Justyna Duriasz-Bułhak – Fundacja Wspomagania Wsi.

###

Fundacja Wspomagania Wsi powstała w 1999 roku z połączenia Fundacji Wspomagającej Zaopatrzenie Wsi w Wodę działającej od 1987 roku i Fundacji Rolniczej działającej od 1991 roku( obydwie fundacje były założone przez JE ks. Prymasa Józefa Glempa). Misją Fundacji Wspomagania Wsi jest wspieranie inicjatyw gospodarczych i społecznych mieszkańców wsi i małych miast oraz inicjatyw związanych z poprawą stanu infrastruktury obszarów wiejskich. Poprzez swe działania Fundacja wspiera społeczny, gospodarczy i kulturalny rozwój obszarów wiejskich.

Działając na rzecz ochrony środowiska naturalnego Fundacja wspiera również rozwój niekonwencjonalnych źródeł energii.

Fundacja im. Stefana Batorego jest organizacją pozarządową, której celem jest wspieranie rozwoju demokratycznego, otwartego społeczeństwa. Do priorytetowych zadań Fundacji należy: wzmacnianie roli i aktywności społeczeństwa obywatelskiego, propagowanie swobód obywatelskich i zasad państwa prawa oraz rozwijanie współpracy i solidarności międzynarodowej. Swoje zadania Fundacja realizuje w ramach dziesięciu programów krajowych i międzynarodowych. Zajmują się one rozpatrywaniem wniosków i przyznawaniem dotacji oraz monitorowaniem sposobu i efektów wykorzystania przekazanych środków finansowych, a także działaniami operacyjnymi – organizowaniem debat i konferencji, spotkań, szkoleń. Fundacja współpracuje też z wieloma organizacjami i instytucjami, zarówno polskimi, jak i zagranicznymi, dla osiągania wspólnych celów.

Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (BISE SA) powstał w 1990 roku. Jest polsko-francuskim bankiem komercyjnym obsługującym małe i średnie firmy, gminy, fundacje i stowarzyszenia, klientów i klientów indywidualnych. Pozakomercyjna działalność Banku BISE koncentruje się na współpracy z sektorem pozarządowym, którego istnienie, jest zdaniem Banku ważnym elementem budowy społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju.