Konkurs „Dom Pasywny w Polsce”

Skutkiem wzmożonego zapotrzebowania na energooszczędność w Unii Europejskiej jest rosnące zainteresowanie domami pasywnymi. Na ogrzanie takiego domu potrzeba o 90% energii mniej, niż w przeciętnym domu europejskim oraz 80% energii mniej niż w nowoczesnym domu, spełniającym nawet najbardziej rygorystyczne przepisy o energooszczędności. Do tej pory na starym kontynencie wybudowano około 5000 domów pasywnych. Taki dom zużywa rocznie minimalną ilość energii na 1m2 powierzchni ogrzewanej, równoważną jedynie 1,5 litra ropy lub 1,5 m3 gazu. To daje użytkownikom ogromne oszczędności w kosztach utrzymania domów. Dzięki niższej emisji CO2 do atmosfery chroni również środowisko naturalne, oraz światowe surowce i zasoby energetyczne.

Celem konkursu jest uzyskanie projektu współczesnego domu jednorodzinnego odpowiadającego kryteriom domu pasywnego. Podstawowymi cechami powinna być energooszczędność, zastosowanie dostępnych materiałów, szczególnie izolacyjnych i ekonomicznych rozwiązań, ale niekoniecznie najniższego kosztu budowy. Dom ten ma spełniać potrzeby mieszkaniowe 4-osobowej rodziny: rodzice i 2 dzieci, której roczny dochód wynosi ca 15 000 Euro.

Inspiratorem i organizatorem konkursu jest Rockwool Polska. Grupa Rockwool na całym świecie wspiera inicjatywy zmierzające do ograniczenia zużycia energii. Ekspert w dziedzinie budownictwa energooszczędnego, jako pierwsza firma na świecie wybudowała swoją siedzibę w oparciu o koncepcję budynku pasywnego. „W Polsce na temat budownictwa pasywnego mówi się niewiele. Dlatego postanowiliśmy przygotować akcję edukacyjną, która dotrze do pierwszego ogniwa w procesie budowlanym. Chcemy podzielić się naszą wiedzą z przyszłymi architektami, wskazywać na możliwości jakie daje użytkownikom budownictwo energooszczędne. Chcemy także pokazywać specyfikę konstrukcyjną domów pasywnych. To będzie najbardziej interesujące z punktu widzenia uczestników naszego konkursu.” – mówi Andrzej Kielar, Prezes Zarządu Rockwool Polska.

Wysoki poziom konkursu zapewni skład sędziowski. W skład jury weszli wybitni polscy architekci, znani z zainteresowania budownictwem energooszczędnym. W jury zasiądą także osoby związane z energooszczędnością budynków z takich instytucji jak Krajowej Agencji Poszanowania Energii oraz Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego.

Ze względu na niewielką dostępność publikacji organizator postarał się o dostęp uczestników konkursu do profesjonalnych informacji. Każdy uczestnik będzie mógł bezpośrednio zwrócić się o pomoc czy wytłumaczenie szczegółów konstrukcyjnych. Pomoc w tym względzie zaofiarował Polski Instytut Budownictwa Pasywnego. Informacje o domach pasywnych będzie można zdobyć także w wydziałowych bibliotekach. Rockwool Polska zakupił i przekazał wydziałom po dwa anglojęzyczne podręczniki o budownictwie pasywnym.

Prezes Rockwool Polska, Pan Andrzej Kielar podkreśla szczególny moment rozpoczęcia konkursu. „Konkurs nabiera szczególnego znaczenia na kilka miesięcy przed wprowadzeniem w Polsce Dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej Efektywności Energetycznej Budynków. Już niedługo energooszczędność będzie jednym z kluczowych wymagań stawianych przed nowo projektowanymi budynkami. Mam nadzieję, że dzięki konkursowi łatwiej będzie w przyszłości projektować domy spełniające nowe surowsze wymagania, a może częściej architekci będą proponować klientom domy pasywne?” – mówi.

Ze strony patronów w konferencji prasowej zorganizowanej z okazji rozpoczęcia konkursu udział wzięli: Pan Krzysztof Skóra, Dyrektor Departamentu Architektury i Budownictwa Ministerstwa Infrastruktury, Pani Krystyna Ajersz Dyrektor Marketingu i PR Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Dipl.Inz Gunter Schlagowski, założyciel i Prezes Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego oraz Krystyna Orzeł z miesięcznika Architektura -Murator.

Konkurs rozpoczął się 9 maja 2005 i potrwa do 10 października 2005. Studenci zainteresowani udziałem w konkursie informacje uzyskają na stronie interentowej www.dompasywny.rockwool.pl.