Konkurs Henkel Art Award 2005 wchodzi w decydującą fazę

Eksperci oceniający nadesłane z całego kraju rysunki, nominują pięciu artystów, którzy wezmą udział w wiedeńskim finale konkursu. Rywalizować w nim będą prace nadesłane z 28 państw Europy Środkowo – Wschodniej i Azji Centralnej. Ostateczny werdykt międzynarodowego jury, wyłaniający zwycięzcę zostanie ogłoszony na początku września br. Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5000 euro, a jego prace zostaną zaprezentowane na wystawach w Wiedniu i rodzinnym kraju artysty. Na początku listopada w stolicy Austrii zostanie otwarta wystawa prezentująca prace finalistów konkursu.

W skład polskiego jury wchodzą dr Joanna Kaiser oraz adiunkt Henryk Gostyński. Joanna Kaiser jest ekspertem w zakresie rysunku – od wielu lat pracuje na Wydziale Grafiki ASP

w Krakowie. Jest stypendystką Fundacji Fulbrighta, w University of Connecticut. Prezentowała swoje prace na 11 indywidualnych i ponad 40 grupowych wystawach w Polsce oraz za granicą. Drugim jurorem jest Henryk Gostyński, który wykłada rysunek na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Pokazywał swoje prace na 20 wystawach indywidualnych i wielu zbiorowych zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. W jury zasiadają również Łukasz Guzek, historyk i krytyk sztuki z Krakowa oraz Dorota Strosznajder, rzecznik prasowy firmy Henkel Polska.

Twórczość polskich artystów w poprzednich latach została już doceniona przez międzynarodowych ekspertów. W ubiegłym roku wśród pięciu finalistów ubiegających się

o nagrodę główną w konkursie Henkel Art Award znalazły się dwie Polki – Agnieszka Tarnawska oraz Kasia Sokołowska, które stworzyły prace w kategorii wzornictwa eksperymentalnego. Polska, jako jedyny kraj miała aż dwie reprezentantki w konkursie, co potwierdza wysoki poziom prac naszych twórców.

Tegoroczna edycja konkursu firmy Henkel obejmuje dwie kategorie: rysunek współczesny

(Art Award) oraz sztuki piękne i fotografię (Henkel Young Artists Prize). Konkurs Henkel Young Artists Prize prowadzony jest w ramach programu artists-in-residence, którego organizatorem od ponad 10 lat jest austriacka fundacja Kulturkontakt. Mogli wziąć w nim udział artyści z 21 krajów Europy Środkowo – Wschodniej, w tym z Polski, którzy nie ukończyli 40 lat. W tej kategorii firma Henkel ufundowała nagrodę wysokości 1500 euro oraz trzymiesięczne stypendium artystyczne w Wiedniu. Na początku września br. nadesłane prace oceni zespół międzynarodowych ekspertów w Wiedniu. Werdykt jury zostanie ogłoszony na stronie internetowej fundacji KulturKontakt.