Kilkadziesiąt najlepszych prac z Polski będzie eksponowanych na wystawie w Centrum Olimpijskim w Warszawie; podobną wystawę, która po poprzedniej edycji trwała blisko rok obejrzało ok. 20 tys. dzieci odwiedzających Centrum z wycieczkami szkolnymi. W tegorocznej edycji najlepsze prace z poszczególnych krajów zostaną pokazane w lutym 2006 r. na wystawie w Turynie podczas Igrzysk, a jeszcze wcześniej, w styczniu 2006 r. na wystawie w siedzibie Parlamentu Europejskiego.
Konkurs jest organizowany w Polsce po raz szósty. Największy sukces polskich dzieci w „Olimpiadzie Wyobraźni z Visa” został odniesiony w czasie Zimowych Igrzysk w Nagano w 1998 r., gdy praca 11-letniego wówczas Jakuba Hübnera pt. Anioł narciarzy, przedstawiająca szybującego narciarza z anielskimi skrzydłami została uznana w finale konkursu za najlepszą na świecie. Był to wtedy również jedyny „olimpijski” medal dla Polski.
„W tym roku uczniowie mają za zadanie stworzyć – narysować lub namalować – flagę, która mogłaby symbolizować tę olimpijską zimową dyscyplinę sportową, w której dziecko samo najbardziej chciałoby wystartować” – wyjaśnia Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce. Do konkursu „Olimpiada Wyobraźni z Visa” zapraszane są dzieci w wieku od 9 do 13 lat; mogą one nadsyłać swoje prace do 17 października 2005 r.
Autor powinien nadać swojej pracy opisowy tytuł, a w tekście o objętości do 50 słów wyjaśnić, w jaki sposób stworzona przez niego flaga symbolizuje wybraną dyscyplinę sportu. Prace wykonane na papierze lub kartonie nie mogą przekraczać wymiarów 29,7 cm na 42 cm (format A3). Prace należy wysyłać na adres biura Visa Europe (LIM Center, Al. Jerozolimskie 65/79; 00-697 Warszawa). Więcej szczegółow można znaleźć na stronie internetowej konkursu, pod adresami: www.OlimpiadaWyobraznizVisa.pl oraz www.PuscWodzeWyobrazni.pl.
Dzieci przystępują do konkursu indywidualnie, ich prace mogą być jednak wspólnie nadsyłane przez szkoły, ogniska plastyczne, domy kultury itp. Organizatorzy szacują, że informacje o konkursie dotarły już do ponad 10 tys. szkół w całym kraju. Plakaty i ulotki z formularzami zgłoszeniowymi znajdą się też w większości z oddziałów banków członkowskich Visa w Polsce.
„Zaprojektowanie flagi symbolizującej dyscyplinę sportową to wręcz olimpijskie wyzwanie. Liczymy na pomoc rodziców i nauczycieli – warto, by najpierw pokazali dzieciom różne flagi i zwrócili im uwagę na to, że wzory na flagach są wyraziste a linie mocne i widoczne nawet z daleka” – doradza artysta grafik Andrzej Pągowski, który po raz kolejny będzie przewodniczyć jury. „Potem niech dzieci przygotują kredki, ołówki, pędzle i… puszczą wodze wyobraźni!” – dodaje artysta plastyk Edward Lutczyn, który w tym roku po raz pierwszy zasiądzie w jury konkursu.
W tegorocznym jury zasiądzie również Agata Wróbel, zdobywczyni dwóch medali olimpijskich w podnoszeniu ciężarów. W poprzednich edycjach w pracach jury uczestniczyli: przed igrzyskami w Atlancie – pięcioboista Arkadiusz Skrzypaszek, przed Nagano – judoka Paweł Nastula, przed Sydney – chodziarz Robert Korzeniowski, przed w Salt Lake City – mistrzyni karabinka sportowego Renata Mauer, a przed igrzyskami w Atenach – Irena Szewińska.
„Olimpiada Wyobraźni z Visa” nawiązuje do idei twórcy nowożytnych igrzysk barona Pierre’a de Coubertin, który postulował, by dyscypliny artystyczne ponownie znalazły się w programie igrzysk nowożytnych, tak jak to było w antycznej Grecji. Konkurs ma za zadanie upowszechniać poprzez sztukę olimpijskie ideały pokoju, harmonii i porozumienia. Dzieci – zwycięzcy ze swych krajów spotykają się podczas igrzysk, oglądają zawody i spotykają się ze sportowcami. We wcześniejszych edycjach konkursu na świecie wzięło udział łącznie już ponad milion dzieci wysyłając swoje prace, a 233 młodych artystów z 44 krajów uczestniczyło podczas sześciu ostatnich igrzysk w specjalnych programach dla zwycięzców konkursu „Olimpiada Wyobraźni z Visa”.
„Gorąco zachęcam dzieci do udziału w konkursie „Olimpiada Wyobraźni z Visa”, który umożliwia spróbowania sił w sztuce, jednocześnie edukując na temat ruchu olimpijskiego i jego symboliki, w tym tak często umieszczanych na flagach powiewających podczas igrzysk: olimpijskich kół, olimpijskiego ognia oraz gołąbka pokoju” – powiedziała Agata Wróbel, zdobywczyni srebrnego medalu w Sydney i brązowego w Atenach. „W tych trzech symbolach znalazły wyraz duch i charakter Igrzysk – olimpijskie koła symbolizują pięć kontynentów, olimpijski ogień symbolizuje rytuał towarzyszący otwarciu i zamknięciu Igrzysk, a gołąbek pokoju symbolizuje rozejm na czas Igrzysk” – wyjaśnił Kajetan Broniewski, dyrektor generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
W polskich edycjach konkursu pierwszą zwyciężczynią została Ania Kwiatkowska ze Zgierza k. Łodzi, która pojechała na letnie igrzyska w Atlancie w 1996 r. W drugiej edycji – przed Nagano – tryumfował Jakub Hübner z Libuszy k. Gorlic z woj. małopolskiego. Jeszcze przed zwycięstwem w Nagano, jego praca Anioł narciarzy została wybrana przez PKOl, by zdobić kartki świąteczno-noworoczne Komitetu. W Sydney w 2000 r. Polskę reprezentowała Agata Kuczyńska ze Złotoryi z woj. dolnośląskiego. Z kolei praca 9-letniego Piotra Kaszkiela z Szypliszek z woj. podlaskiego, zatytułowana Skoczek szybujący w chmurach (przedstawiała skok Adama Małysza) znalazła się wśród najlepszych prac w 2002 r. w Salt Lake City a na ostatnich igrzyskach w Atenach Polskę reprezentowała praca 12-letniej Dominiki Walczak z Łodzi zatytułowana Kosmiczna Sztafeta.
Organizatorzy przygotowali stronę internetową o dwóch adresach; jeden z nich to pełna nazwa konkursu: www.OlimpiadaWyobraznizVisa.pl, a drugi to hasło konkursu: www.PuscWodzeWyobrazni.pl. Na stronie zostały szczegółowo przedstawione zasady konkursu, w tym pełne brzmienie regulaminu. Można tam znaleźć dodatkowe informacje z przebiegu konkursu, odwiedzić galerię rysunków i zdjęć z poprzednich edycji oraz tapety i wygaszacze ekranu.
„W okresie obejmującym sześć kolejnych Igrzysk Olimpijskich konkurs Olimpiada Wyobraźni z Visa, prowadzony przy pełnym poparciu MKOl, zachęcał młodych ludzi do włączenia się w nurt ruchu olimpijskiego. Czekamy w przyszłym roku w Turynie na dzieci, które zwyciężą w konkursach krajowych i na ich prace” – stwierdził Jacques Rogge, prezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Igrzyska Olimpijskie wskrzeszono w 1896 r. w Atenach po wielu wiekach przerwy głównie za sprawą barona Pierre’a de Coubertin, francuskiego propagatora wiedzy i sportu. Pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1924 r. w Chamonix (Francja) a rywalizowało w nich 294 sportowców reprezentujących 16 krajów. Przez ostatnie 80 lat Zimowe Igrzyska znacznie ewoluowały; w 2006 r. do Turynu przyjedzie 2 500 sportowców z 85 krajów, którzy będą rywalizować w 15 dyscyplinach. Szacuje się, że zawody olimpijskie obejrzy półtora miliona osób w samym Turynie, a setki milionów ludzi na całym świecie będą śledzić zmagania sportowców na ekranach telewizorów.
Organizacja Visa będąca w czołówce światowych partnerów Igrzysk Olimpijskich jest nieprzerwanie od 1986 r. wiodącym sponsorem olimpijskim; jest również partnerem polskiej reprezentacji olimpijskiej.