Konta i lokaty coraz bardziej atrakcyjne

„- Depozytom sprzyja zła sytuacja na giełdzie. Klienci zrozumieli, że lokowanie oszczędności w fundusze i w akcje nie zawsze bywa bezpieczne komentuje Kazimierz Stańczak, dyrektor generalny Polbanku EFG. – Do tego rosnące stopy procentowe powodują, że oprocentowanie depozytów jest coraz atrakcyjniejsze. A to na klientów działa jak magnes – dodaje.” czytamy.

„Jednak – jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Intelace Research – nie lubimy składać w banku pieniędzy na dłużej niż rok. Na depozytach powyżej 12 miesięcy trzymamy jedynie 4,4 proc. oszczędności. Gdy na przykład nasi sąsiedzi Niemcy na depozytach długoterminowych ulokowane mają 17 proc. oszczędności. – Polacy najczęściej wybierają albo lokaty kilkumiesięczne, albo trzymają pieniądze na kontach osobistych. Co ciekawe, aż 77 mld zł to oszczędności, które mamy w domach – mówi Marcin Mazurek, menedżer Intelace.”, czytamy dalej.

I o tych ostatnich klientów postanowił zawalczyć Polbank EFG. Zaoferował rachunek oszczędnościowy oprocentowany najwyżej na rynku – 6 proc. w skali roku. Konkurencja za pieniądze zgromadzone na tego typu rachunkach daje od 4 do 5,5 proc. […].

Przy okazji wprowadzania nowej oferty bank podwyższył także oprocentowanie lokat terminowych. Za depozyt roczny płaci teraz 6,65 proc. To obecnie trzecia pod względem atrakcyjności lokata na rynku.”, pisze „Polska”.

Podwyżki stóp procentowych skłoniły część banków do podwyższenia oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych. Lokaty kuszą obecnie zyskiem w wysokości nawet 7 proc. Konta oszczędnościowe są niżej oprocentowane, ale umożliwiają wypłatę środków bez utraty zgromadzonych odsetek. Ekonomiści prognozują, że stopy procentowe mogą pójść jeszcze do góry, a oprocentowanie lokat przekroczy 8 proc.

Więcej na ten temat w dzienniku „Polska”.