Konto dla studenta

Przemyślana decyzja o wyborze odpowiedniej oferty może oszczędzić w przyszłości zarówno czas, jak i konkretne pieniądze.

Od czego zacząć? Przede wszystkim zastanowić się, na co przeznaczymy środki na nim gromadzone. I tak, będziemy potrzebowali uregulować czynsz lub opłatę za najem, kupić materiały do nauki, bilety komunikacyjne, jedzenie. Do tego mogą dojść inne koszty typu media, abonament RTV, Internet, rachunek telefoniczny i oczywiście pieniądze na czas wolny. Oprócz tej fali wydatków możemy też chcieć coś oszczędzić lub dodatkowo wpłacić na konto.

Każdą z tych pozycji uzupełniamy o informację, czy związane z nią transakcje będą gotówkowe (wypłata/wpłata w banku, w bankomacie), czy bezgotówkowe (przelew, płatność kartą). Kolejnym krokiem jest zastanowienie się, czego jeszcze możemy oczekiwać od konta – ma być prowadzone za darmo, ma pozwalać nam przy okazji zarabiać (oprocentowanie zgromadzonych środków i sposób naliczania odsetek), ułatwić dostęp do innych produktów danego banku ( lokaty, ubezpieczenia, fundusze) itp.? Przyda się także swoista hierarchia – który z tych elementów jest dla nas najważniejszy, który będzie najczęstszy, z którego możemy zrezygnować, za który jesteśmy skłonni zapłacić, jeśli w zamian coś uzyskamy? Warto też pomyśleć o koncie szerzej – czy interesuje nas tylko konto na okres studiów, czy na dłużej? Odpowiadając na te pytania, tworzymy ogólny obraz naszych potrzeb. Teraz dopiero możemy rozpocząć poszukiwanie dostosowanych do nich ofert.

Jeśli przede wszystkim będziemy korzystać z gotówki, ważna będzie dla nas łatwość jej uzyskania – bliskość oddziału banku lub bankomatu/wpłatomatu oraz koszty takiej operacji. Przy transakcjach bezgotówkowych najistotniejszy jest natomiast dostęp do konta poprzez Internet przez całą dobę, możliwość otrzymania karty płatniczej, wysokość opłat za jej uzyskanie oraz koszt przelewu wewnątrz banku i na konto w innym podmiocie. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj zabezpieczeń transakcji bezgotówkowych – np. czy potwierdzamy je, podając kod PIN, czy tylko składając podpis na rachunku (zakupy w sklepie), czy posługujemy się specjalnymi hasłami do uwierzytelnienia transakcji (przelewy) i jak są one przekazywane przez bank, itp.?

Poruszanie się w gąszczu ofert ułatwią nam porównywarki, dostępne w Internecie. Nie tylko zbierają większość dostępnych na rynku propozycji, lecz także niektóre z nich umożliwiają nam sortowanie ich według ważnych dla nas kryteriów. W ten sposób przy dokładnym sprawdzaniu ofert już bezpośrednio w bankach lub na ich stronach internetowych (m.in. związanej z nimi tabeli opłat i prowizji oraz sposobu podpisania umowy) możemy skupić się na tych, które wypadły najlepiej.

Warto również przed podjęciem ostatecznej decyzji zapytać znajomych, którzy już studiują, z jakich kont korzystają, jak oceniają ich funkcjonalność – co im przeszkadza, a co jest dużym ułatwieniem. Można też odwiedzić fora internetowe, by zapoznać się z komentarzami użytkowników na temat konkretnych propozycji.

Magdalena Tomeczek
Doradca Finansowy Money Expert SA