W Sympozjum wzięli udział przedstawiciele kadry zarządzającej, dyrektorzy ds. strategii, dyrektorzy ds. inwestycji, administratorzy i operatorzy sieci odpowiedzialni za ich eksploatację i rozbudowę w dużych i średnich przedsiębiorstwach oraz w administracji centralnej i lokalnej.
Celem konferencji było dostarczenie kompleksowej wiedzy na temat trendów i kierunków w telekomunikacji w Polsce i na świecie oraz ich wpływu na biznes. Rozmawiano również na temat nowych technologii, urządzeń, aplikacji, usług i rozwiązań teleinformatycznych stosowanych we wszystkich liczących się firmach telekomunikacyjnych. Uczestnicy Sympozjum poruszyli także tematykę m.in. perspektyw rozwoju usług telekomunikacyjnych w oparciu o nowe technologie, trendów rozwoju sieci korporacyjnych w kontekście zmian technologicznych, perspektyw rozwoju Internetu szerokopasmowego i e-usług, zagadnień bezpieczeństwa w telekomunikacji oraz stworzenia platformy wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów biznesowych.
Anna Streżyńska, podsekretarz stanu ds. łączności w Ministerstwie Transportu i Budownictwa objęła honorowy patronat nad Sympozjum. Temat jej wystąpienia brzmiał: Regulator w telekomunikacji – efekty dla klienta. Zostały w nim poruszone głównie tezy dotyczące zamiany opłat koncesyjnych za UMTS na inwestycje, roamingu krajowego oraz polityki rządu wobec wirtualnych operatorów.
Jarosław K. Ponder, menedżer w Jednostce ds. Strategii i Polityki International Telecommunication Union (ITU) był gościem specjalnym VI Sympozjum Świata Telekomunikacji. Tematem jego wystąpienia było – Społeczeństwo Informacyjne 2010: W stronę pełniejszego zaangażowania.
Sympozjum odbywa się od 2001 roku. Rokrocznie uczestniczy w nim kilkaset osób, związanych nie tylko z sektorem telekomunikacyjnym, ale też reprezentujących świat nauki i polityki. Konferencję wieńczy Wielka Gala, podczas której wręczane są Złote Anteny Świata Telekomunikacji. Nagrody i wyróżnienia przyznawane są firmom telekomunikacyjnym, oferującym innowacyjne i ekonomiczne rozwiązania w dziedzinie telekomunikacji w ostatnich dwunastu miesiącach. Honorowani są również zarządzający nimi menedżerowie. Konkurs ma na celu wyróżnienie ludzi, popularyzację najciekawszych produktów i rozwiązań w telekomunikacji, a w szczególności promocję polskiej myśli technicznej. Złote Anteny przyznaje niezależna Kapituła. Co roku w Wielkiej Gali uczestniczy ok. 1000 osób, a wśród nich kadra zarządzająca firm telekomunikacyjnych i teleinformatycznych, uznane w branży autorytety, przedstawiciele świata nauki, polityki i mediów.
W tym roku nagrody miesięcznika Świat Telekomunikacji zostały rozdane już po raz ósmy. Przyznano je w jedenastu kategoriach:
1. Człowiekiem Roku został Ryszard Łada, Prezes Zarządu Motorola Polska – za wieloletnie, nowatorskie, konsekwentne i skuteczne działania na polskim rynku telekomunikacyjnym
2. Tytuł Menedżera Roku otrzymał Jarosław Mikos z GTS Energis Sp. z o.o. – za bardzo efektywną i skuteczną biznesowo konsolidację firm GTS i Energis, tworzących bardzo istotny podmiot polskiego rynku telekomunikacyjnego.
W tej kategorii wyróżnieni zostali Krzysztof Witoń z Exatel S.A. i Wojciech Mądalski z Netia S.A.
3. Za Telefon Roku uznano Samsung SGH-D600 firmy Samsung Electronics Polska – za wielofunkcyjny i luksusowy biznesowy telefon komórkowy.
Wyróżnienia otrzymały: Nokia N90 firmy Nokia Polska i Sony Ericsson K750i firmy Sony Ericsson Sp. z o.o.
4. Złotą Antenę w kategorii Usługa Roku otrzymał iPlus firmy Polkomtel S.A. – za najbardziej kompleksowy technologicznie i rynkowo oraz najkorzystniejszy dla klientów bezprzewodowy dostęp do Internetu.
Wyróżniono: Niekomercyjną Sieć Regionalną preWiMAX – Crowley Data Poland i Business Everywhere – PTK Centertel sp. z o.o./Telekomunikacja Polska.
5. W kategorii Produkt Roku – Rozwiązanie Mobilne dla Biznesu nagrodzono Sunit d firmy UniCom Sp. z o.o. – za komputer mobilny, pozwalający na korzystanie z wielu mediów teletransmisyjnych w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach terenowych.
Wyróżnienia zostały przyznane: Plantronics Voyager System 510S Bluetooth – KONTEL-TELECOM Sp.j. oraz Pylon™ Anywhere – Sybase Polska Sp. z o.o.
6. W kategorii Produkt Roku – Rozwiązanie Mobilne dla Operatorów nagrodzono Fixed Mobile Convergence – Siemens sp. z o.o. – za kompleksowe rozwiązanie operatorskie, łączące telefonię stacjonarną, komórkową oraz VoIP.
Wyróżniono: Alcatel 9760 – Alcatel Polska S.A. oraz EDGE dla operatorów – Nokia Polska/Nortel.
7. Złotą Antenę w kategorii Produkt Roku – Rozwiązania Stacjonarne dla Biznesu przyznano ATM IndoorTV – ATM S.A. – za rozwiązanie dla branży reklamowej, wykorzystujące elektroniczne billboardy w sieciach sprzedaży w całej Polsce.
Wyróżnienia otrzymały: HiPath 8000 V2.0 – Siemens sp. z o.o. oraz Platan OPTIMA – Platan sp. z o.o.
8. W kategorii Produkt Roku – Rozwiązania Stacjonarne dla Operatorów zwyciężyła wielousługowa platforma transportowa Alcatel 1850 Transport Service Switch – Alcatel Polska S.A. – za rodzinę nowatorskich urządzeń, pozwalającą na obsługę szerokopasmowych sieci dostępowych.
Wyróżniono: VitalSuite(r) Network Trouble Patterning Software for Service Providers (NTP) – Lucent Technologies Poland sp. z o.o. oraz UBR 10000 – Cisco Systems Poland.
9. Firmą roku został Ericsson Sp. z o.o. – za uzyskanie pozycji lidera na rynku dostawców technologii 3G w Polsce, osiągniętej dzięki najnowocześniejszym produktom i skuteczności działań na polskim rynku.
Wyróżnienia przyznano: Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej oraz GTS Energis sp. z o.o.
10. Najbardziej Obiecującą Firmą Roku został Exatel S.A. – za udaną restrukturyzację grupy, dającą nieomal podwojenie przychodów i umożliwiającą dalszy intensywny rozwój.
Wyróżnienia otrzymały: P4 (Project4) oraz MNI S.A.
11. Za Kampanię Promocyjną Roku uznano Dialog – ekspert w telekomunikacji – za skuteczną kampanię wizerunkową telefonii stacjonarnej Dialog S.A.
W tej kategorii wyróżniono: Kampanię reklamową z grupą Mumio – Polkomtel S.A. oraz Takie rzeczy to tylko w Erze – Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o.