Koronawirus w wersji cyberprzestępczej

Technologie firmy Kaspersky służące do wykrywania cyberzagrożeń zidentyfikowały szkodliwe pliki ukrywające się pod postacią dokumentów związanych z nowo wykrytym koronawirusem, który stanowi poważne zagrożenie i nie schodzi z nagłówków medialnych. Wykryte zagrożenia mają postać plików PDF, MP4 oraz DOCX. Nazwy sugerują, że dokumenty zawierają instrukcje pozwalające zabezpieczyć się przed wirusem, najnowsze informacje na jego temat, a nawet procedurę zidentyfikowania wirusa. W rzeczywistości pliki te nie zawierają żadnej z tych informacji.

Photo by Amornthep Srina from Pexels

Rozsyłane przez cyberprzestępców pliki mogą zawierać szereg różnych trojanów i innych szkodliwych narzędzi, które pozwalają na niszczenie, blokowanie, modyfikowanie i wykradanie danych z zainfekowanych maszyn, a także na zakłócanie działania komputerów oraz sieci.

– Nowy koronawirus, który nieustannie jest tematem numer jeden w mediach, przyciągnął uwagę cyberprzestępców. Dotychczas zarejestrowaliśmy tylko 10 unikatowych szkodliwych plików, jednak można podejrzewać, że dopóki temat będzie gorący, szkodliwa aktywność w tym zakresie będzie się zwiększać. Przestępcy nie mają skrupułów i z pewnością będą żerować na osobach, które martwią się o swoje zdrowie, jednak nie posiadają wystarczającej świadomości w zakresie cyberzagrożeń – powiedział Anton Iwanow, analityk szkodliwego oprogramowania w firmie Kaspersky.

Produkty firmy Kaspersky wykrywają szkodliwe pliki związane z nowym koronawirusem z następującymi werdyktami:

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z firmy Kaspersky przygotowali kilka porad, dzięki którym można uniknąć szkodliwych programów podszywających się pod dokumenty zawierające treści dot. popularnych tematów:

Źródło: Kaspersky