Korzyści z pierwszej ręki

Kupno własnego domu czy mieszkania wymaga od nas dużego zaangażowania oraz podjęcia szeregu decyzji. Zbieramy informacje dotyczące rynku nieruchomości i analizujemy wiele niełatwych kwestii. Jedną z nich jest to czy zdecydujemy się na nowy dom od dewelopera czy lokum z drugiej ręki, czyli z rynku wtórnego. Co powinniśmy wziąć pod uwagę, by inwestycja spełniła nasze oczekiwania i jakie korzyści przyniesie nam nieruchomość w stanie deweloperskim?

Z badań przeprowadzonych przez Home Broker wynika, że wyróżnić można trzy główne czynnik, dla których decydujemy się na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym. Najistotniejszym z nich okazała się po prostu chęć posiadania nowego mieszkania. Na kolejnym miejscu znalazły się niskie opłaty czynszowe oraz możliwość wykończenia domu według własnych pomysłów.

Przede wszystkim dzięki zakupowi nieruchomości na rynku pierwotnym nie będziemy musieli martwić się procesem budowlanym. – Dzieje się tak, ponieważ po podpisaniu umowy, deweloper nie tylko sprzedaje nam prawa do nieruchomości, ale także jest stroną odpowiedzialną za przeprowadzenie we właściwy sposób procesu budowlanego, uregulowanie zawiłości technicznych oraz prawnych, które mają zakończyć się przekazaniem nam domu –mówi Dawid Sztandera, Prezes Zarządu firmy Novum Plus, która w podpoznańskim Lusówku realizuje osiedle domów jednorodzinnych Rozalin.

Istotne okazać się może również to, że kupując nieruchomość w stanie deweloperskim ponosimy jedynie koszty taksy notarialnej. –Nie płacimy natomiast podatku od czynności cywilno-prawnych, który wynosi 2 proc. ceny transakcyjnej nieruchomości. Unikamy również prowizji dla pośrednika, która przeważnie wynosi od 2 do 4 proc. wartości zakupu –mówi Aleksandra Gruszczyńska, doradca finansowy.

Dom od dewelopera jest dobrym i jedynym rozwiązaniem dla osób, które chcą skorzystać z pomocy państwa przy jego zakupie. Wraz z nowym rokiem wprowadzony został rządowy program Mieszkanie dla Młodych. Młodzi ludzie mogą liczyć na dość dużą pomoc finansową, jednak tylko wtedy, gdy zdecydują się na zakup nowo wybudowanego mieszkania lub domu. Program nie obejmuje bowiem lokali z rynku wtórnego.

Dobrym sposobem na zminimalizowanie ryzyka jest kupienie lokum, które możemy sprawdzić. Decydując się na nowy dom od dewelopera będziemy mogli przyjrzeć się osiedlom już przez niego zrealizowanym. Zobaczymy jak będzie wyglądał nasz dom, jego otoczenie i infrastruktura.

Ponadto dom w stanie deweloperskim możemy wykończyć według własnych upodobań, indywidualnych gustów i potrzeb. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że wykończenie domu niejednokrotnie okazuje się być prostszym zadaniem niż przerabianie i poprawianie istniejącej już aranżacji. Podczas transakcji z deweloperem niejednokrotnie możemy mieć także wpływ na projekt, m.in. na rozmieszczenie ścian i liczbę pomieszczeń.

Decydując się na nową nieruchomość, decydujemy się tym samym na nieruchomość nowoczesną o wysokim standardzie. – Obecnie buduje się według najnowszych technologii oraz stosuje się materiały wysokiej jakości, które są bezpieczne i spełniają wszelkie normy. Nowa nieruchomość wymaga od nas znacznie mniejszych opłat związanych z eksploatacją. Przez długi czas nie będą konieczne generalne remonty, poważne naprawy czy wymiany instalacji –podsumowuje Dawid Sztandera z Novum Plus.

Co ważne, nieruchomości w stanie deweloperskim objęte są 3-letnią rękojmią, która zobowiązuje dewelopera do usunięcia ewentualnych problemów i wad nieruchomości.

Nowe mieszkanie lub dom to też dobra inwestycja na przyszłość. Zapotrzebowanie na tego typu domy jest dużo większe niż na lokale, które mają swoje lata. Dlatego też w razie potrzeby nie powinniśmy mieć problemu ze sprzedażą takiej nieruchomości.

Agencja LTM