„Kosmita” z ING na deskach teatru

Książka „Kosmita”, która powstała z inicjatywy ING Banku Śląskiego w ramach programu biblioterapeutycznego „W towarzystwie Lwa”, doczekała się adaptacji teatralnej.

Z problemem autyzmu, zmierzył się będziński Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana. Spektakl „Kosmita”, w reżyserii Dariusza Wiktorowicza, z muzyką Mateusza Pospieszalskiego jest już na afiszu. Najbliższe przedstawienie w niedzielę 7 lutego br.

Książka Kosmita funkcjonuje na rynku od roku i w tym czasie zdobyła już uznanie czytelników i rynku. Została wpisana na złotą listę Fundacji ABC XXI wieku „Cała Polska czyta dzieciom” oraz nominowana do nagrody w konkursie Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2009″. Teraz gości na deskach będzińskiego teatru – cieszymy się, bo adaptacja tej książki to ambitne zadanie dla doświadczonego reżysera – powiedziała Joanna Warmuz, PR Manager ds. CSR w ING Banku Śląskim.

Zdecydowaliśmy się na adaptację Kosmity, ponieważ misja teatru to nie tylko wystawianie kolejnych bajek o księżniczkach, to również prowokowanie do rozmów o problemach życia codziennego. W spektaklu pokazujemy ludzkie ułomności, uczymy tolerancji – dodał Dariusz Wiktorowicz, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia, reżyser spektaklu oraz autor adaptacji i tekstów piosenek.

Kosmita, tytułowy bohater książki i spektaklu, jest dzieckiem autystycznym. Jego pojawienie się na świecie burzy dotychczasowe ramy życia rodzinnego i jest wyzwaniem dla wszystkich bliskich, w szczególności dla dziesięcioletniej siostry Oli. Kiedy rodzi się Kacperek nic już nie jest takie jak było… Jego niezrozumiałe reakcje, niemożność nawiązania kontaktu i brak uwagi rodziców przygnębiają dziewczynkę a w jej słowniku pojawia się nowe pojęcie – AUTYZM. Kacperek jednak widzi i czuje tylko nie potrafi o tym opowiedzieć…

Zarówno książka jak i spektakl pokazują bogactwo postrzegania świata dzięki tolerancji. W spektaklu bogactwo przeżyć tytułowego bohatera i jego niezwykły dialog z aniołem stróżem, podkreślają piosenki, do których muzykę skomponował Mateusz Pospieszalski. Przedstawienie grane jest na żywym planie, ale wykorzystano w nim także możliwości ekspresji, jaką niesie… animacja  marionetki, prowadzona przez Dariusza Wiktorowicza.

Książka, autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, oparta jest o rzeczywiste doświadczenia i przeżycia dzieci autystycznych i ich rodzeństwa – podopiecznych Ośrodka Synapsis, z którego terapeutami autorka konsultowała fabułę na poszczególnych etapach jej powstawania. Ilustracje, stylizowane na dziecięce rysunki, stworzyła Joanna Jung.

ING Bank Śląski, jako pierwszy w Polsce rozpoczął realizację programu społecznego propagującego techniki biblioterapii – terapii z wykorzystaniem odpowiednio przygotowanych tekstów lub książek. Program „W Towarzystwie Lwa” realizowany jest od 2005 roku. „Kosmita” jest już drugą pozycją biblioterapeutyczną przygotowaną w ramach programu. Pierwsza, „Lucjan, Lew jakiego nie było” (również autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel), powstała z myślą o dzieciach hospitalizowanych na oddziałach onkologii i hematologii.

Źródło: ING Bank Śląski