Kosztowna fuzja

W związku z prowadzonymi rozmowami o fuzji, Standard & Poor’s umieściła UniCredito na negatywnej liście obserwacyjnej, co może skutkować obniżeniem jego oceny. Agencja uważa, że połączenie ze słabszym finansowo HVB może niekorzystnie odbić się na stabilności finansowej włoskiego banku, który obecnie ma długoterminowy rating AA-. Natomiast takie połączenie byłoby korzystne dla osłabionego HVB, który jeszcze niedawno ponosił ogromne straty, dlatego Standard & Poor’s umieściło jego ocenę na pozytywnej liście obserwacyjnej.

Pierwsze informacje dotyczące rozmów o połączeniu obu banków pojawiły się pod koniec ubiegłego tygodnia, a w ostatni poniedziałek UniCredito potwierdził je oficjalnie. Według analityków, włoski bank zainteresowany jest przede wszystkim należącym do grupy HVB Bankiem Austria Creditanstalt (BA CA). HVB ma 78 proc. jego akcji, reszta jest w obrocie na giełdach, między innymi w Warszawie.

Pakiet akcji BA CA, znajdujący się w rękach giełdowych inwestorów, ma wartość ok. 2,6 mld euro. Austriackie prawo o przejęciach nakłada obowiązek złożenia oferty wykupu akcjonariuszom mniejszościowym, gdy dochodzi do zmiany właściciela spółki. Austriacka Komisja Przejęć poinformowała, że jej decyzja w sprawie oferty UniCredito będzie zależała od struktury transakcji. Zdaniem niektórych austriackich ekspertów, gdyby przejęcie HVB nastąpiło w wyniku wydania jego właścicielom akcji UniCredito, włoski bank nie musiałby składać oferty wykupu mniejszościowym udziałowcom BA CA – czytamy w „Rzeczpospolitej”.