KPP i Deloitte: jak zdobyć fundusze na innowacyjne inwestycje

Deloitte wraz z Konfederacją Pracodawców Polskich realizuje pod egidą Ministerstwa Rozwoju Regionalnego projekt „Innowacyjne fundusze europejskie na innowacyjne inwestycje”, współfinansowany z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007 – 2013. W ramach projektu powstał bezpłatny przewodnik po funduszach europejskich, które można zdobyć na innowacyjne inwestycje.

Celem projektu jest przybliżenie przedsiębiorcom zasad ubiegania się o dotacje na innowacyjne przedsięwzięcia a także wyjaśnienie samego pojęcia innowacyjności, jej zakresu i znaczenia. –„Z naszych doświadczeń i analiz wynika, że przedsiębiorcy często mylnie rozumieją termin „innowacyjność” i w związku z tym nie są w stanie stosować takich rozwiązań w swoich firmach” – mówi Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich, lidera projektu. – „KPP pragnie ciągle zwiększać swój udział we wzmacnianiu innowacyjności polskich firm. Chcemy dzielić się naszą wiedzą i nakłaniać do wykorzystania stojącej przed nami szansy rozwojowej, jaką dają fundusze europejskie.”

 

„Oddajemy w Państwa ręce podręcznik, który opracowaliśmy z myślą o przekazaniu informacji najbardziej przydatnych z punktu widzenia przedsiębiorcy zainteresowanego pozyskaniem środków na rozwój innowacji w firmie. Na praktycznych przykładach pokazujemy, jak  wychodząc od ogólnych pomysłów, potrzeb i oczekiwań – zbudować zręby projektu i wybrać odpowiedni schemat dotacji spośród dostępnych możliwości” – mówi Magdalena Burnat-Mikosz, partner kierująca Zespołem Dotacji i Ulg Inwestycyjnych w Deloitte.

 

Innowacyjność jest jedną z kluczowych płaszczyzn wspieranych ze środków UE, a jednocześnie jednym
z najtrudniejszych i najistotniejszych (w toku oceny dopuszczalności i jakości projektów) kryteriów, często warunkującym samo dofinansowanie.

 

Przedstawione w podręczniku zestawienie możliwości pozwala przedsiębiorcy zidentyfikować odpowiednie źródło wsparcia dla swojej inicjatywy, ocenić realne szanse powodzenia oraz opisać projekt z punktu widzenia innowacyjności i nowych rozwiązań, zgodnie z terminologią UE. Podręcznik przeprowadza potencjalnego projektodawcę przez możliwości, które otwierają przed nim fundusze europejskie, wskazując zarówno dostępne opcje, jak i opisując korzyści, ryzyko i kluczowe czynniki sukcesu dla każdej z nich.

 

W ramach projektu przeprowadzonych zostanie także 8 regionalnych konferencji informacyjnych, promujących możliwości finansowania innowacyjnych inwestycji. Seminaria te odbędą się w nietypowych miejscach: parkach przemysłowych i naukowo-technologicznych, Centrach Badawczo-Rozwojowych czy u przedsiębiorców, którzy innowacyjne rozwiązania już wdrożyli. Elementem projektu jest także webcast – seminarium on-line, prowadzone przez ekspertów Deloitte i KPP. Wirtualne spotkanie dotyczy innowacyjności i źródeł jej finansowania.

 

Nagranie webcastu oraz przewodnik w wersji elektronicznej jest dostępney na stronach www.dotacje.kpp.org.plwww.deloitte.com/pl/podatki. Program konferencji oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie: www.kpp.org.pl.

Źródło: Deloitte