Krajowy Dzień Bez Długów

− 4 sierpnia obchodzimy 3. rocznicę rozpoczęcia działalności przez Krajowy Rejestr Długów. Zależy nam na tym, aby w całej Polsce był to dzień bez długów. Dlatego tego dnia nasi specjaliści będą bezpłatnie doradzać każdemu przedsiębiorcy co robić, żeby nie mieć kłopotów z dłużnikami. To nasz urodzinowy prezent dla przedsiębiorców, dla których zatory płatnicze stanowią ciągle jedną z największych przeszkód w prowadzeniu działalności gospodarczej – zapowiada Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

A problem jest dość poważny. Jak wynika z danych Ministerstwa Gospodarki w I kwartale br. sytuacja ekonomiczna polskich firm uległa dalszemu pogorszeniu, ich zadłużenie rosło szybciej niż przychody, co powodowało że zmniejszyła się m.in. zdolność do spłaty zobowiązań. W efekcie tzw. zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług (czyli niezapłacone faktury) stanowiły aż 35 proc. procent całego zadłużenia przedsiębiorstw, wynoszącego pod koniec marca 420 mld zł.

− Firmy np. nie sprawdzają, czy osoba, która podpisuje w imieniu kontrahenta umowę, ma do tego odpowiednie umocowanie. Odbiorca towaru lub usługi może potem wykorzystać ten wybieg, żeby nie zapłacić, bo taka umowa w świetle prawa jest nieskuteczna. Kiedy już pojawiają się kłopoty z dłużnikiem, to wtedy przedsiębiorcy najczęściej sięgają po najdłuższy i najbardziej kosztowny sposób odzyskania pieniędzy – proces sądowy i egzekucję komorniczą. Rzadko korzystają natomiast z polubownych metod, np. mało ciągle jeszcze popularnej w Polsce, a szeroko wykorzystywanej w USA i Europie Zachodniej instytucji mediatora – tłumaczy Anna Marcinkowska, kierownik Departamentu Prawnego Krajowego Rejestru Długów.

Specjaliści Krajowego Rejestru Długów będą udzielali bezpłatnych porad pod numerem telefonu (71) 78-50-078 w godz. 9.00-14.30. Prośbę o pomoc z opisem problemu można przesłać także przez cały dzień (do północy) e-mailem na adres prawnik@krd.pl. Odpowiedzi będą udzielane sukcesywnie w piątek i w przyszłym tygodniu.