Ponad 80 procent Polaków nie chce, żeby gotówka została wycofana z obiegu – wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. Z drugiej strony, oczekiwania klientów dotyczące ich doświadczeń przy korzystaniu z usług bankowych cały czas rosną. Dlatego też kolejne instytucje decydują się na inwestycje w nowe technologie bankowe. Jedną z nich jest Krakowski Bank Spółdzielczy, który modernizuje swoją sieć bankomatów i wpłatomatów.
Krakowski Bank Spółdzielczy to największy niezrzeszony bank spółdzielczy w Polsce. Został założony w roku 1898 i należy do jednej z najstarszych nieprzerwanie działających instytucji finansowych w Polsce. Bank posiada sieć 65 placówek zlokalizowanych na terenie 5 województw. Łącząc tradycję z nowoczesnością, KBS postanowił zmodernizować posiadaną sieć bankomatów zapewniając klientom banku stały i wygodny dostęp do gotówki.
– Klienci bankowości spółdzielczej bardzo chętnie korzystają z nowoczesnych rozwiązań rozliczeń bezgotówkowych, jednak gotówka, zwłaszcza w sytuacjach w jakich znaleźliśmy się wszyscy w ostatnich latach, tj. wybuch pandemii czy agresja Rosji w Ukrainie, ciągle odgrywa ważną rolę, a jej znaczenie ponownie wzrosło. W sytuacji zagrożenia, nasi klienci ewidentnie pokazali, że gotówka to dla nich priorytet. To wtedy uświadomiliśmy sobie jakie znaczenie ma utrzymywanie wewnętrznych służb transportujących gotówkę i własna sieć bankomatowa. Dzięki możliwości szybkiego, elastycznego reagowania, obsługa gotówkowa w naszych placówkach i urządzeniach przebiegała właściwie bez zakłóceń – tłumaczy Tomasz Styczyński, prezes zarządu Krakowskiego Banku Spółdzielczego.
Do końca 2023 roku Bank zamierza gruntownie zmodernizować posiadaną sieć urządzeń wymieniając wysłużone bankomaty i recyklery na nowoczesne – oferowane przez Diebold Nixdorf z rodziny DN Series.
– Aby w bardziej profesjonalny sposób Bank mógł zarządzać gotówką w swoich placówkach przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiednich wymogów musimy podążać za rynkiem, a nawet go wyprzedzać. Odpowiednie ułożenie procesu obiegu gotówki i jego optymalizacja przy wykorzystaniu odpowiedniej technologii sprzętowej i oprogramowania przekłada się na optymalizację kosztów i jest wyrazem troski zarówno o wynik finansowy banku jak i o środowisko. KBS jako jeden z nielicznych banków w Polsce utrzymujemy własny transport gotówki co w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych niezależnych od banku pozwoliło zaspokoić potrzeby klientów w tym zakresie – mówi Mariusz Kumorek, wiceprezes Pionu Sprzedaży Krakowskiego Banku Spółdzielczego.
Krakowski Bank Spółdzielczy nie tylko instaluje nowe urządzania ale także modernizuje te posiadane bankomaty. Dzięki kompleksowemu podejściu do tego procesu wszystkie urządzenia w sieci KBSu spełniają najnowsze wytyczne i przepisy organizacji płatniczych.
– Nowe i zmodernizowane urządzenia prezentują się efektownie, montaż wykonywany jest sprawnie i estetycznie, co bardzo nas satysfakcjonuje. Spotykamy się z pozytywnym odbiorem ze strony klientów w placówkach KBS, a to właśnie na zadowoleniu klientów najbardziej bankowi zależy. Wymiana urządzeń ma też utwierdzić klientów KBS, w tym, że bank stara się dostarczyć im jak najwięcej nowoczesnych usług oraz umożliwić dostęp do gotówki przez całą dobę – informuje Aneta Lis, dyrektor biura operacji i koordynator projektu modernizacji sieci bankomatów i wpłatomatów w Krakowskim Banku Spółdzielczym.
Wprowadzenie do sieci bankomatów i wpłatomatów KBS urządzeń Diebold Nxidorf DN Series otwiera także nowe możliwości dla klientów banku. Instalowane urządzenia pozwalają na wypłatę gotówki z wykorzystaniem systemu BLIK, ale też karty zbliżeniowej z modułem NFC. Bankomaty i wpłatomaty DN Series są również wyposażone w ekrany HB, które w miejscach nasłonecznionych znacząco poprawiają komfort użytkowników. Uaktualnienie oprogramowania w starszych urządzeniach oraz wprowadzenie nowych maszyn zapewniło klientom KBS dostęp do obsługi bankomatów i wpłatomatów nie tylko w języku polskim, ale także w angielskim, niemieckim i ukraińskim.
Źródło: Diebold Nixdorf