KRD dołącza do europejskiej elity

ACCIS skupia 34 biura informacji gospodarczej i kredytowej gromadzące dane o kredytach konsumenckich w 24 krajach Europy. Ma też 7 członków stowarzyszonych z innych kontynentów (USA, Japonia, Tajwan, Korea Południowa, Meksyk i Chile), współpracuje także ze swoim amerykańskim odpowiednikiem – The Consumer Data Industry Association. Stowarzyszenie powstało w 1990 roku w Dublinie, od 2006 roku jest zarejestrowane w Belgii jako organizacja non-profit.

Członkami ACCIS są rejestry zbierające zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje o zobowiązaniach konsumenckich. W zależności od prawa danego kraju są to zarówno instytucje rządowe, jak firmy prywatne, działające tylko na rzecz instytucji finansowych, bądź służące także innym gałęziom gospodarki. Do podstawowych zadań stowarzyszenia należy reprezentowanie, promowanie i ochrona wspólnego interesu jej członków w kontaktach z innymi instytucjami i urzędami, w tym szczególnie z organami Unii Europejskiej. ACCIS stanowi platformę wymiany doświadczeń pomiędzy instytucjami z różnych krajów, aktywnie wspiera również projekt stworzenia ogólnoeuropejskiego systemu wymiany informacji o zobowiązaniach.

Dla Krajowego Rejestru Długów, dysponującego największą i najbardziej różnorodną własną bazą zobowiązań konsumentów oraz przedsiębiorców z różnych sektorów gospodarki, członkostwo w ACCIS to wydarzenie nobilitujące, ale i naturalny etap rozwoju – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów. – Podobne do naszej instytucje funkcjonują w Europie Zachodniej i USA od dziesięcioleci, zatem docenienie pozycji i dorobku Krajowego Rejestru Długów po zaledwie pięciu latach działalności bardzo nas cieszy. KRD przyjęto bowiem do naprawdę elitarnego grona, skupiającego najstarsze i najbardziej doświadczone europejskie instytucje gromadzące dane o zobowiązaniach, takie jak niemiecka Schufa, holenderski BKR czy szwajcarski Creditreform – dodaje Adam Łącki.