KRD: Najstarszy dłużnik ma 100 lat

Wśród 10 najstarszych dłużników jest 8 kobiet i 2 mężczyzn. Dwie osoby mają 97 lat, dwie liczą sobie 96 lat, cztery mają 95 lat, a jedna – 94 lata. Mają kilkusetzłotowe lub kilkutysięczne długi wobec banków, gazowni, telewizji cyfrowej oraz przewoźników.

Najmłodsi dłużnicy to bez wyjątku gapowicze. W tym gronie jest jeden 16-latek, dwóch ukończyło już 17 lat, a reszta to 18-latkowie.

Im starsi, tym uczciwsi

– Takich osób nie ma jednak wielu w naszym rejestrze. Ci, którzy ukończyli 65. rok życia, stanowią zaledwie 2% wszystkich notowanych u nas dłużników. I bynajmniej nie dlatego, że jest to mniej liczna grupa niż 30- czy 40-latkowie. To po prostu pokolenie, dla którego uczciwość jest cnotą. Bardzo nas cieszy, że podobne wartości zaczynają cenić sobie także najmłodsi Polacy – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Struktura wiekowa dłużników-konsumentów notowanych w Krajowym Rejestrze Długów

Opinię o wyjątkowej uczciwości najstarszych Polaków potwierdzają zwłaszcza prezesi spółdzielni mieszkaniowych, które korzystają z usług Krajowego Rejestru Długów, aby zmniejszyć narastający problem zadłużenia lokatorów. Z ich obserwacji wynika, że emeryci starają się zawsze sumiennie regulować wszelkie płatności, nawet kosztem oszczędzania na lekarstwach i jedzeniu. Najmniej chętnie płacą natomiast czynsz 30- i 40-latkowie, bardzo często posiadający wysokie dochody, co widać choćby po zaparkowanych przed blokami samochodach.

Najmłodsi nie ufają dłużnikom

Z badań postaw społecznych wobec dłużników przeprowadzonych przez Pentor w listopadzie ub. roku na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wynika, że największą nieufnością osoby niepłacące swoich zobowiązań obdarzają najstarsi i najmłodsi Polacy. W przedziale wiekowym 15-24 lata nieufność wobec dłużników deklarowało ponad 77% ankietowanych, zaś powyżej 50. roku życia – ponad 65%. W gronie 30-39-latków było ich zaledwie 51%.

– To pokolenie, które wchodziło w dorosłe życie wraz z transformacją ustrojową. Wielu z nich wyznawało zasadę, że każda metoda dorobienia się jest dobra. Na szczęście dzisiejsi 18-latkowie wyznają inne wartości – wyjaśnia Adam Łącki.

4 sierpnia 2008 r. w Krajowym Rejestrze Długów, który tego dnia obchodził 5. urodziny, notowanych było łącznie ponad 672 tysiące dłużników, z czego blisko 259 tysięcy stanowili konsumenci, a 413 tysięcy – przedsiębiorcy. Pierwsi byli zadłużeni na 683 mln zł, a dług drugich przekroczył 1,027 mld zł.