Kredyt czy faktoring? Alternatywne źródła finansowania

Popularność finansowania wierzytelności w Polsce rośnie z roku na rok, a przyczyn tego wzrostu, zdaniem analityków, można upatrywać w tym, że coraz więcej firm znajduje w nim skuteczne narzędzie w rozwiązywaniu problemów z płynnością finansową. Różne narzędzia dostępne na rynku pozwalają firmom również zabezpieczyć się przed ryzykiem niewypłacalności kontrahentów.

Recepta na zatory płatnicze


Problemy z długami to jedna z najczęstszych przyczyn kryzysu w firmach. Według Polskiego Związku Faktorów firmy zrzeszone w organizacji w 2012 roku odnotowały istotny wzrost obrotów. W tym roku wzrosła również liczba klientów korzystających z finansowania wierzytelności- do 4,7 tys., którzy dzięki tej usłudze otrzymali odpowiednio wcześniej należności za ponad 3,7 mln faktur.

Wzmożone procedury, które są konsekwencją kryzysu bankowego sprawiają, że również firmy europejskie coraz częściej mają utrudniony dostęp do środków bankowych – kredytów, debetów czy faktoringu. Z drugiej jednak strony otwarcie na kredyty kupieckie, przy jednoczesnym zapobieganiu zatorom płatniczym, pomaga firmom rozwinąć wiele nowych kanałów handlowych, uzyskać natychmiastowe fundusze, inwestować w produkty i procesy, poprawić konkurencyjność na rynku oraz zwiększyć eksport.

Kredyt czy faktoring?


Wybierając między faktoringiem, kredytem bankowym a systemem sprzedaży faktur, przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na zachowanie niezależności i swobodę działania oraz dobranie paramentów do konkretnej transakcji. Banki oferują rozwiązania tańsze, ale raczej długoterminowe, jeśli firma potrzebuje jednorazowo i szybko poprawić swoją płynność finansową, powinna szukać raczej rozwiązań poza bankowych.

Na rynku funkcjonują różne rozwiązania zależne od potrzeb i oczekiwań przedsiębiorców, które umożliwiają przedsiębiorcom sprzedaż faktur do bankowych i poza bankowych instytucji finansowych. Nowoczesne narzędzia zapobiegające zatorom płatniczym dają przedsiębiorcy możliwość sprzedaży wierzytelności na atrakcyjnych warunkach, według parametrów ustalanych odrębnie dla każdej transakcji przez samego przedsiębiorcę. Często łączą w sobie zalety faktoringu, obejmując także dokonywanie płatności zaliczkowych, zapewniając jednak przedsiębiorcy większą swobodę działania.

Sprzedaż faktur na aukcji


Ciekawym narzędziem, które sprzyja zachowaniu stabilizacji finansowej firmy są narzędzia umożliwiających sprzedaż faktur za pośrednictwem aukcji. Dzięki takim samoobsługowym platformom (nowość na polskim rynku) przedsiębiorcy mają możliwość sprzedaży wierzytelności na atrakcyjnych warunkach, według parametrów ustalanych odrębnie dla każdej transakcji przez samego przedsiębiorcę.

W dobie dzisiejszej oferty produktowej banków, które w ostatnim czasie utrudniają i redukują dostępność firm do kredytowania, rozwiązanie takie jak platforma Aztec Money niewątpliwie może stanowić konkurencyjną i przystępną formę finansowania dla średnich i dużych przedsiębiorstw niewymagającą zabezpieczeń finansowych transakcji ani deklarowania ilości sprzedawanych faktur. Dla przedsiębiorców niezwykle ważne jest, by tego rodzaju rozwiązania, obejmowały także dokonywanie płatności zaliczkowych, zapewniając jednak przy tym przedsiębiorcy większą niezależność i swobodę działania, zapewniając możliwość korzystania z serwisu jednorazowo, kiedy wymaga tego sytuacja, a nie, jak w przypadku innych rozwiązań, podejmowanie stałych zobowiązań czy długoterminowych umów.

Faktoring pełny czy niepełny?

Przedsiębiorcy chętnie korzystają z faktoringu pełnego, czyli takiego, który zwalnia ich z ryzyka zapłaty przez kontrahenta, jak i z faktoringu niepełnego, który wiąże się z obowiązkiem zwrotu uzyskanych tą drogą środków. Istotna różnica między nimi polega na tym, że w faktoringu pełnym faktor przejmuje na siebie ryzyko wypłacalności kontrahentów.

Z kolei w przypadku faktoringu niepełnego ryzyko leży po stronie klienta. Ponadto w faktoringu niepełnym faktor wypłaca klientowi zaliczkę. Jednak w sytuacji, gdy kontrahenci nie zapłacą w określonym czasie należności, wówczas to klient zobowiązany jest do zwrotu faktorowi wypłaconej zaliczki.

Olga Zarówny

Associate w Aztec Money

Aztec Money to platforma do obrotu wierzytelnościami działająca w 30 krajach na świecie. Serwis zapewnia dostęp do pozabankowego finansowania transakcji handlowych i eksportowych przedsiębiorstwom produkcyjnym, usługowym oraz rolnym, stanowiąc alternatywę dla faktoringu, kredytów bankowych czy linii kredytowych. Poprzez samoobsługowy system aukcyjny przedsiębiorcy mają możliwość sprzedaży wierzytelności na atrakcyjnych warunkach, według parametrów ustalanych odrębnie dla każdej transakcji przez samego przedsiębiorcę.