Porad udziela Agata Brucko-Stępkowska, prezes zarządu Futuro Finance, firmy zajmującej się doradztwem finansowym.
Jak łatwo obliczyć przybliżony koszt kredytu?
Koszt kredytu to nie tylko wysokość oprocentowania. To także prowizje, ubezpieczenia, rozpatrzenie wniosku, ustanowienie dodatkowych zabezpieczeń itp. Kredyt gotówkowy to jeden z droższych produktów finansowych. Pieniądze pożyczane są prawie bez żadnego zabezpieczenia, dlatego bank rekompensuje sobie ryzyko wyższymi opłatami.
Dlatego zamiast szacować cenę kredytu na podstawie oprocentowania nominalnego, zwróćmy uwagę na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Wskaźnik ten umożliwia porównanie różnych ofert, gdyż przy jego wyliczaniu bierze się pod uwagę zarówno oprocentowanie, jak i wszystkie inne koszty. RRSO uwzględnia także wartość pieniądza w czasie i jest wyrażony w procentach.
Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, banki muszą poinformować klienta o wartości wskaźnika. Szukajmy więc symbolu RRSO w każdej reklamie, folderze, ofercie, a także w umowie kredytowej. Trzeba pamiętać, że banki podają wartość jedynie dla przykładowej pożyczki, może ona więc czasem wprowadzić w błąd. Dlatego warto poprosić pracownika banku, aby wyliczył wskaźnik dla naszego, konkretnego kredytu. Nie zapomnijmy zapytać także o inne szczegóły umowy kredytowej – jakie oprocentowanie wiąże się z kredytem, czy jest możliwość wcześniejszej spłaty bez kar, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe lub jaka jest wysokość prowizji.
Innym, także skutecznym, sposobem na porównanie kilku kredytów jest kwotowe obliczenie wszystkich jego kosztów. W tym celu musimy zsumować odsetki, prowizje, ubezpieczenia i inne opłaty. Istotne jest oczywiście, aby zawsze porównywać kredyty w tej samej kwocie, zaciągnięte na ten sam okres, przyjmując ten sam sposób pobierania prowizji.
Źródło: Futuro Finance