Kredyt na finansowanie małej przedsiębiorczości na terenach wiejskich w BGŻ

Kredyt jest przeznaczony na inwestycje tworzące miejsca pracy dla bezrobotnych obejmujące zakup, budowę, rozbudowę, modernizację lub adaptację obiektów produkcyjno-handlowo-usługowych, wyposażenie inwestycyjne tych obiektów w maszyny, urządzenia, sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem, środki transportu oraz ręczne narzędzia pracy związane z realizowanym przedsięwzięciem.

Bank udziela kredytu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej rolnikom i członkom ich rodzin oraz innym osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą lub rozpoczynającym jej prowadzenie, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym posiadającym zdolność prawną, spółkom handlowym. O kredyt mogą się ubiegać inwestorzy już prowadzący działalność gospodarczą, jeżeli liczba zatrudnionych przez nich pracowników w dniu złożenia wniosku nie przekracza 50 osób. Warunkiem skorzystania z kredytu jest zobowiązanie do zatrudnienia na nowo utworzonych miejscach pracy bezrobotnych.

Kredyt (udzielany na okres do 5 lat, wliczając w to maksymalnie roczny okres karencji w spłacie kwoty kredytu) przyznawany jest do wysokości 80 proc. wartości kosztorysowej przedsięwzięcia. Wymagany udział własny kredytobiorcy wynosi minimum 20 proc. Maksymalna jednostkowa kwota kredytu nie może przekraczać 30 tys. zł na jedno miejsce pracy powstające w wyniku realizacji przedsięwzięcia oraz 360 tys. zł na jedno przedsięwzięcie – w tym przypadku inwestor może ponownie uzyskać kredyt w banku na kolejny projekt po całkowitej spłacie poprzedniego kredytu. Kredyt jest oprocentowany według zmiennej rocznej stopy oprocentowania, równej stopie redyskontowej weksli ustalanej przez RPP i ogłaszanej przez NBP, nie niższej niż 4 proc.

BGŻ oferuje kredyt ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej przeznaczony na finansowanie pozarolniczych przedsięwzięć gospodarczych na wsi i w miastach liczących do 15 tys. mieszkańców w miejsce udzielanych dotychczas kredytów przeznaczonych na tworzenie nowych miejsc pracy na terenach wiejskich z dopłatami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Aby skorzystać z kredytu, kredytobiorca powinien przedłożyć plan przedsięwzięcia oraz – w zależności od jego statusu prawnego – wskazane przez bank dokumenty niezbędne do dokonania oceny jego zdolności kredytowej. W całym okresie kredytowania inwestor jest zobowiązany do utrzymywania tej liczby miejsc pracy, którą deklarował we wniosku o kredyt przez minimum rok i dostarczania do banku jednego egzemplarza deklaracji składanej w ZUS.

Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – Counterpart Fund z siedzibą w Warszawie jest organizacją pozarządową (NGO: non-governmental organization). Celem Funduszu jest ilościowy i jakościowy rozwój sektora rolniczego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju infrastruktury wiejskiej i małej przedsiębiorczości na terenach wiejskich, co powinno przyczynić się do restrukturyzacji agrarnej i zmniejszenia bezrobocia na wsi.

Obecnie Fundusz realizuje następujące programy finansowe: osiem preferencyjnych linii kredytowych (oświata wiejska, drogi wiejskie, zaopatrzenie wsi w wodę, odprowadzanie i oczyszczanie ścieków komunalnych na terenach wiejskich, tworzenie gminnych pracowni internetowych, mała przedsiębiorczość na wsi, mikrokredyty na pozarolniczą działalność gospodarczą na terenach wiejskich, kredytowanie przedsięwzięć inwestycyjnych w zakresie agroturystyki), a ponadto dwa programy subwencyjne (ochrona zdrowia na wsi i wiejskie składowiska odpadów stałych).