Kredyt po sześćdziesiątce? Czemu nie

Dzieci, nastolatki, studenci i seniorzy – banki do każdego dostosowują swoje oferty. Przyjrzyjmy się ofertom skierowanym do osób starszych, a dokładniej kwestii kredytowej. Czy senior może w ogóle zaciągnąć kredyt?

Nawet ludzie pracujący, zarabiający powyżej średniej krajowej, dostają czasem negatywną odpowiedź na złożony w banku wniosek kredytowy. Powodem nie musi być negatywna historia kredytowa w BIK-u. Dlatego można by domniemywać, że jeszcze mniejsze szanse ma osoba, której zdolności finansowe są słabsze z racji wieku. Na rynku finansowym są jednak instytucje, które z otwartymi ramionami witają seniorów.

Seniorzy mają z czego wybierać

Z przeprowadzonej przez Bankier.pl ankiety wynika, że banki działające na terenie Polski w przeważającej części nie dyskryminują kredytobiorców ze względu na wiek. Część instytucji stawia jednak wymogi pod względem maksymalnego wieku kredytobiorcy, a dokładniej tego, ile lat może mieć senior w dniu spłaty ostatniej raty zaciągniętego kredytu.

Pamiętajmy też, że banki dokładniej niż jeszcze przed rokiem prześwietlają klientów i oceniają, czy osoba ubiegająca się o pożyczkę poradzi sobie z comiesięcznymi ratami. Nie należy więc oczekiwać, że ludziom starszym będą oferowane wysokie kwoty.

* Jeśli w dniu składania wniosku kredytobiorca ma ukończony 70. rok życia, wymagane jest poręczenie bądź wnioskowanie o kredyt wraz ze współkredytobiorcą


Najdłuższy okres kredytowania proponują Alior Bank i Bank Pocztowy (120 miesięcy). Kolejne banki proponują rozłożenie kredytu na okresy od 36 do 96 miesięcy. Oprocentowanie takich kredytów zależne jest od zmian w tabeli opłat i prowizji, które banki ustalają indywidualnie. Kredytobiorcy mogą także liczyć na dodatkowe promocje – np. wykupując ubezpieczenie, można liczyć na atrakcyjniejsze oprocentowanie. Trzeba jednak dokładnie przeanalizować tego rodzaju oferty, ponieważ „atrakcyjne oprocentowanie” może zostać zniwelowane przez koszty ubezpieczenia.

Niektóre banki, np. Allianz, Pekao, Millennium czy Nordea Bank Polska, stawiają wymagania dotyczące maksymalnego wieku kredytobiorcy. W większości przypadków jest to nieprzekroczenie przez seniora 70. roku życia w momencie całkowitego spłacenia kredytu.

>>> Do konta dla seniora warto się przekonać

Banki stosują czasem wyjątki – jeśli pożyczkobiorca będzie wnioskował o dłuższy okres kredytowania, może ubiegać się o pożyczkę wraz z poręczycielem bądź wykupić wspomniane wcześniej ubezpieczenie kredytu.

A po co dziadkowi kredyt?

W przypadku kredytu gotówkowego banki nie pytają klienta, na co chce przeznaczyć pożyczone pieniądze. Starszy człowiek powinien jednak dokładnie rozważyć, czy będzie go stać na comiesięczną spłatę zobowiązania.

Chociaż banki zazwyczaj nie wymagają zakładania rachunku osobistego z racji posiadanego kredytu, czasem warto się nad tą opcją zastanowić. Rachunek może być przydatny przy spłacie rat – zamiast przychodzić co miesiąc do oddziału instytucji, możemy zlecić automatyczne spłacanie rat. Dzięki temu nie musimy pamiętać o samodzielnym zleceniu przelewu. Wystarczy się zorientować, czy bank, z którego oferty zamierzamy skorzystać, daje taką możliwość oraz ile taka wygoda kosztuje.

Formalności

Dla banku najważniejsze jest zaświadczenie klienta o jego comiesięcznych wpływach. Dlatego senior, który nie pracuje, a jest na emeryturze lub rencie, musi przedstawić w instytucji decyzję o przyznaniu emerytury lub renty bądź ostatnią decyzję o waloryzacji. Instytucje czasem proszą także o wyciągi bankowe, na których widnieje potwierdzenie wypłaty emerytury. Niezbędnym dokumentem będzie dowód osobisty.

Seniorzy nie muszą długo czekać na decyzję – zazwyczaj procedura trwa jeden dzień, pod warunkiem, że instytucja nie będzie wymagała dostarczenia dodatkowych dokumentów (np. wyciągów bankowych). Czasem odpowiedź można uzyskać już po kilkunastu minutach.

>>> Produkty i usługi dla seniorów są trendy

 

Aby dobrać najlepszą ofertę, seniorzy nie muszą fatygować się bezpośrednio do oddziałów instytucji bankowych. Wniosek kredytowy można wysłać dużo szybciej i wygodniej bezpośrednio z witryny internetowej banku lub korzystając ze strony porównującej oferty różnych instytucji.

Banki dostosowują swoją ofertę do grup klientów. Seniorzy mogą korzystać nie tylko z ofert kredytów gotówkowych, ale również np. z kont osobistych. Zawsze jednak warto dokładnie przeanalizować ofertę z różnych stron. Ważne jest nie tylko korzystne oprocentowanie pożyczki, ale także odległość do najbliższego oddziału i – w przypadku, gdy seniorzy zdecydują się na otwarcie konta z kartą płatniczą – liczba bankomatów w okolicy zamieszkania.

Hanna Braun

Źródło: Bankier.pl