Kredyt studencki a nietypowy program studiów

Czy kredyt studencki będzie wypłacany gdy student przebywa zagranicą w ramach wymiany organizowanej przez uczelnię? Co dzieje się z kredytem, gdy okres studiów wydłuża się? Odpowiadamy na pytania o prawo do finansowej pomocy dla studentów realizujących nietypowy program studiów.

„Jestem studentką trzeciego roku. Jest to dla mnie ostatni rok studiów, ponieważ zamierzam zakończyć je po uzyskaniu tytułu licencjata. Czy w takiej sytuacji mogę jeszcze wnioskować o kredyt studencki? Jednocześnie w drugim semestrze planuję wyjazd zagraniczny w ramach wymiany studenckiej. Podejrzewam, że w związku z tym zakończenie przeze mnie studiów nastąpi z co najmniej półrocznym opóźnieniem. Co wówczas z kredytem i do kiedy bank będzie wypłacał kolejne jego transze, czy mogę wystąpić z wnioskiem o zaprzestanie wypłaty przez bank kredytu i jakie będzie to miało konsekwencje?

Ponieważ nie jestem do końca zdecydowana, czy chcę korzystać z tej formy finansowania studiów – czy po złożeniu wniosku kredytowego, uzyskaniu poręczenia Banku Gospodarstwa Krajowego, mogę w lutym wycofać sie i nie podpisać umowy kredytowej i czy będzie to miało jakieś konsekwencje finansowe?”
– Joanna

Dla kogo kredyt studencki

Z preferencyjnego kredytu studenckiego mogą skorzystać studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz doktoranci, niezależnie od tego, czy rozpoczynają pierwszy czy kolejny rok studiów. Zatem taka możliwość istnieje również, jeżeli student, tak jak nasza Czytelniczka, rozpoczyna naukę na ostatnim roku studiów. Wnioski o kredyt studencki przyjmowane są jeszcze przez banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego do 15 listopada.

Banki udzielające kredytów studenckich
1) PKO Bank Polski S.A,

2) Bank PEKAO S.A,

3) Bank Polskiej Spółdzielczości S.A,

4) Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A,

5) Mazowiecki Bank Regionalny (Mazowiecki Bank regionalny połączył się z dniem 15 września 2011 z Gospodarczym Bankiem Wielkopolskim. Obecnie oba banki funkcjonują pod wspólną nazwą SGB-Bank S.A.)

– Warunkiem wnioskowania o kredyt studencki jest to, aby student rozpoczął swoje pierwsze studia przed ukończeniem 25. roku życia oraz nie korzystał w przeszłości z kredytu studenckiego – dodaje Justyna Rysiak z Banku Pekao SA.

Kredyt studencki a zagraniczna wymiana studencka

Miesięczne transze kredytu studenckiego w wysokości 600 zł wypłacane są od października do lipca danego roku akademickiego. Bank wypłaca je również w semestrze, w którym student przebywa i uczy się zagranicą w ramach wymiany organizowanej przez uczelnię. Ważne jednak, aby studenci w takiej sytuacji pamiętali o wiążących ich z bankiem terminach. Do 31. marca i do 30. października należy przedstawić w banku ważną legitymację studencką. Jeżeli obowiązek ten nie będzie dopełniony – wypłata transz kredytu zostanie wstrzymana i od pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po wskazanych wyżej terminach nastąpi rozpoczęcie spłaty kredytu z podwyższonymi odsetkami.

Jeżeli semestr spędzony za granicą spowoduje przesunięcie planowanego termin ukończenia studiów, czego obawia się nasza Czytelniczka, uczelnia zobowiązana jest do wystawienia studentowi zaświadczenia do Banku, potwierdzającego nowy planowany termin ukończenia studiów. Należy niezwłocznie poinformować o tym bank. – W przypadku wydłużenia okresu studiów, student powinien przynieść do banku dokumenty umożliwiające ponowne zbadanie zdolności kredytowej. Jest to konieczne, ponieważ wypłata kredytu będzie się odbywała w wydłużonym okresie studiów.– wyjaśnia Justyna Rysiak z Banku Pekao SA.

Kredyt studencki – czy mogę się wycofać?

Dopóki student nie podpisze z bankiem umowy kredytowej, może się w każdej chwili wycofać bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów, nawet wówczas, gdy starał się o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego. – Poręczenie BGK uzyskuje się bowiem dopiero w momencie podpisania umowy kredytowej. Niepodpisanie umowy nie powoduje żadnych konsekwencji finansowych – potwierdza Justyna Rysiak. Jeżeli natomiast student posiada już kredyt studencki, ma możliwość w każdym czasie zrezygnować z wypłat kolejnych transzy. Musi złożyć w tym celu do odpowiednią deklarację. Jest to jednak decyzja, której nie można cofnąć.

– W każdej chwili można wystąpić z wnioskiem o zaprzestanie wypłacania kredytu, natomiast tej decyzji nie możemy już cofnąć. W takiej sytuacji spłata następuje w terminie określonym rozporządzeniem, czyli 2 lata po ukończeniu studiów. Jednak do tego czasu student zobowiązany jest do dostarczania do Banku ważnej legitymacji, a po obronie pracy dyplomowej dokumentu potwierdzającego ukończenie studiów – dodaje Justyna Rysiak.

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz,
k.wojewoda@bankier.pl

Źródło: Bankier.pl