Kredytobiorcy pod uważnym okiem Biura informacji Kredytowej

„Na koniec 2009 roku Biuro Informacji Kredytowej miało podpisane umowy z 42 bankami komercyjnymi, 62 Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi oraz 405 bankami spółdzielczymi. W stosunku do 2008 roku zmieniła się liczba banków komercyjnych korzystających z usług BIK.” informuje gazeta.

„– Z BIK współpracujemy już od 2005 roku, kiedy to podpisaliśmy umowę z biurem. Natomiast 30 października ubiegłego roku zacieśniliśmy tę współpracę i wdrożyliśmy rozwiązania bazujące na zapytaniach on-line – mówi Izabela Mościcka, rzecznik prasowy Lukas Banku. Raporty on-line to informacje, które bank może uzyskać dzięki połączeniu z bazą danych BIK podczas sprawdzania wiarygodności klienta.” donosi dziennik.

„Wczoraj Biuro Informacji Kredytowej podało, że w całym 2009 roku liczba udostępnionych bankom raportów wzrosła o 43 proc., do 28,44 mln sztuk z 19,86 mln w 2008 roku. Wyjątkowo mocno, bo aż o 154 proc., wzrosła liczba tzw. raportów monitorujących.” czytamy w „Dzienniku gazecie Prawnej”.

Banki za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej dostają informacje, czy klient ubiegający się o pożyczkę ma dobrą historię kredytową. Dzięki temu instytucje finansowe wiedzą, czy klient, który korzystał już z produktów kredytowych innego banku, spłacał zobowiązania sumiennie.

Więcej w artykule Mirosława Kuka „Kredytobiorcy są dokładniej kontrolowani przez banki” w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.