KRUK kupił Biuro Informacji Gospodarczej

Pod koniec maja KRUK S.A. kupił 100 proc. udziałów KSV BIG S.A. od austriackiej firmy KreditSchutzVerband von 1870. Dotychczasowa marka KSV zostanie zastąpiona przez Europejski Rejestr Informacji Finansowej BIG S.A. (ERIF). Obecnie trwa proces rejestracji nowej nazwy w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Udzielenie pełnej, szybkiej i wiarygodnej informacji o zobowiązaniach znacząco redukującej ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej – to główne zadanie Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej BIG S.A.. – Wzorujemy się na najlepszych instytucjach wymiany informacji na świecie – niemieckiej Schufie czy amerykańsko-brytyjskim Experianie. Już wkrótce ERIF stanie się ich polskim odpowiednikiem – mówi Piotr Krupa, prezes zarządu KRUK S.A. i jednocześnie Przewodniczący Rady Nadzorczej ERIF S.A. ERIF zamierza także podpisać umowy o współpracy z innymi podobnymi podmiotami europejskimi, które już dziś chciałyby weryfikować rzetelność płatniczą Polaków przebywających na ich terytorium.

– Tworzymy nową jakość na rynku informacji gospodarczej – informuje Piotr Krupa. – Dotychczas biura informacji gospodarczej były raczej „czarnymi listami dłużników”. ERIF z pewnością się od nich odróżni. Będzie to system wymiany informacji finansowej zawierający dane o zobowiązaniach konsumentów i podmiotach gospodarczych. Chcielibyśmy, aby docelowo, znalazły się w nim zarówno wpisy dotyczące nieterminowo regulowanych płatności, jak i informacje o rzetelnych płatnikach, regulujących terminowo swoje zobowiązania.

ERIF działa na podstawie Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych z 14 lutego 2003 roku. Informacje o płatnościach podmiotów gospodarczych może zamieszczać każdy przedsiębiorca, a o zobowiązaniach konsumentów firmy z branż wymienionych w ustawie (m.in. banki, firmy leasingowe, pośrednicy kredytowi, ubezpieczyciele, operatorzy telekomunikacyjni, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe). Warunkiem dodania wpisu do systemu ERIF jest podpisanie umowy z tym Biurem Informacji Gospodarczej. Obecnie prowadzone są rozmowy z największymi bankami, pośrednikami kredytowymi oraz dostawcami usług masowych, którzy są zainteresowani nawiązaniem współpracy w tym zakresie. – W ciągu najbliższych kliku miesięcy zamierzamy zgromadzić kilkaset tysięcy rekordów o płatnościach, do których wgląd będą mieli zarówno najwięksi kredytodawcy i usługodawcy, jak i przedsiębiorcy z sektora MŚP – dodaje Piotr Krupa.

Umieszczenie informacji o zadłużeniu w rejestrze praktycznie uniemożliwi uzyskanie kredytu, dokonanie zakupów ratalnych, podpisanie umowy z operatorem telefonicznym czy dostawcą telewizji kablowej.

– ERIF skorzysta z solidnych fundamentów w postaci know-how KSV, dotychczasowej struktury organizacyjnej i kadrowej oraz portfela klientów, wśród których są przedstawiciele wszystkich branż w tym z sektorów strategicznych takich jak telekomy czy instytucje finansowe – mówi Iwona Janeczek, prezes zarządu ERIF BIG S.A. – Z punktu widzenia nowego właściciela to dobra decyzja strategiczna, bo rynek po okresie edukacji wszedł w fazę rozwoju. Do instytucji BIG przekonali się zarówno wierzyciele, którzy wykorzystują systemy i informacje z Biur Informacji Gospodarczej do redukcji ryzyka, poprawy cash flow oraz optymalizacji kosztów, a także kredytobiorcy. Zasobny w dane, sprawny i wydajny system wymiany informacji finansowej przyczyni się z pewnością do poprawy przepływu pieniądza w całej gospodarce.

KRUK nabywając BIG stał się tym samym multi-operatorem windykacyjnym, który dysponuje kompletnym zestawem instrumentów służących prewencji (ERIF BIG SA), polubownemu dochodzeniu roszczeń (KRUK S.A.), ustalaniu informacji o sytuacji majątkowej dłużnika (Biuro Detektywistyczne KRUK), obsługi postępowań sądowo-egzekucyjnych (Kancelaria Prawna RAVEN) oraz sekurytyzacji wierzytelności (PROKURA NS FIZ).