Krynicki Recykling na rynku głównym GPW

26 października br., pozyskawszy od inwestorów 15 mln zł, na duży parkiet przeniesie się z New Connect Krynicki Recykling – największa w Polsce firma zajmująca się sortowaniem i uzdatnianiem stłuczki szkła.

Specjaliści z Pionu Bankowości Inwestycyjnej BZ WBK mówią, że Krynicki przeciera szlaki w bardzo ciekawym obszarze i twierdzą, że długoterminowo firmy zajmujące się odzyskiwaniem odpadów będą bardzo intensywnie poszukiwać kapitału na rozwój.

Potencjał dla recyklingu jest w Polsce ogromny, ale żeby móc go wykorzystać, firmy muszą znaleźć pieniądze na bardzo kosztowne inwestycje. Krynicki Recykling to przykład, że bardzo dobrym rozwiązaniem są pieniądze z UE, ale też potwierdzenie, że w celu sfinansowania dużych, strukturalnych projektów potrzebne jest dodatkowo finansowanie zewnętrzne, w tym np. z rynku kapitałowego – mówi Anna Andrzejak, dyrektor Departamentu Transakcji Kapitałowych BZ WBK.

Obecnie parkietem spółek recyklingowych jest New Connect, na którym notowana jest Krynicki Recykling.
Dla Krynicki Recykling, który jako bardzo ambitny gracz rozwijał się błyskawicznie, wejście na NewConnect było pierwszym etapem, potem spółka zyskała kolejne źródło kapitału. Dostrzegając potencjał branży, dobre zarządzanie, jak i ambitne plany rozwoju, zdecydowaliśmy się na nasze zaangażowanie kapitałowe w Spółkę poprzez BZ WBK Inwestycje i obecnie posiadamy w niej ponad 21% akcji – podkreśla Anna Andrzejak.

Skąd tak dobre perspektywy dla recyklingu? Wszystkie technologie, które pozwalają pozyskiwać energię czy zasoby w ekologiczny sposób mają potencjał rozwojowy ze względu na wspólnotowe wymogi administracyjne. Przykładowo, do 2014 r. Polska musi osiągnąć 60% wskaźnik recyklingu odpadów ze szkła. Obecnie jest on na realnym poziomie ok. 25%, podczas gdy w krajach „starej” Unii ponownie wykorzystywane (głównie przez huty szkła) jest aż 82% stłuczki szklanej. Podobnie wygląda to w przypadku innych odpadów.

Źródło: BZWBK