Kryzys nie obniży czynszów za lokale handlowe

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Akademię Rozwoju Systemów Sieciowych, ponad połowa sieci zadeklarowała, że w tym roku otworzy średnio po 19 nowych placówek. Obecnie w kraju działa 500 sieci franczyzowych i agencyjnych, które na kolejny rok zapowiadają równie intensywny rozwój.

Duży popyt na lokale przekłada się na stawki czynszów, które na razie nie będą maleć.

– Nie ma ku temu przesłanek. Blokada inwestycji handlowych na blisko rok spowodowana nieobowiązującą już ustawą o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych znacznie ograniczyła podaż. A popyt nie spadł – zaznacza Magdalena Frątczak z CB Richard Ellis.

W kolejnych latach sytuacja się nie zmieni, ponieważ banki zaostrzyły politykę kredytową, a inwestorom trudniej uzyskać pieniądze.

Mały wybór powierzchni handlowych powoduje, że czynsze podlegają nadal trendowi wzrostowemu. Cena zależy od siły nabywczej rynku, dostępności lokali oraz jakości obiektu handlowego.

– W warszawskich centrach handlowych obowiązują najwyższe czynsze: 65–75 euro za mkw. W dużych miastach to 40–55 euro za mkw. – informuje Katarzyna Michnikowska, starszy analityk działu doradztwa Cushman & Wakefield.

Jeszcze więcej trzeba zapłacić za lokal w centrum miasta. Zmiana w zwyczajach zakupowych Polaków, którzy coraz chętniej robią zakupy w drodze powrotnej z pracy do domu, powoduje, że sieci handlowe coraz intensywniej rozglądają się za powierzchniami przy głównych ulicach miast.

– W stolicy za tak położony lokal trzeba zapłacić 90–97 euro za mkw. W Krakowie to wydatek 80–90 euro za mkw., we Wrocławiu – 65–75 euro – wylicza Katarzyna Michnikowska.

W mniejszych miastach także nie należy oczekiwać, że ceny będą spadać. Ze względu na duże nasycenie sklepami w największych aglomeracjach Polski międzynarodowe i krajowe sieci handlowy rozpoczynają ekspansję w miastach średniej i mniejszej wielkości. Na ich podbój nastawiaja się m.in. Troll, Planeta Mody, Thai-Mark, właściciel marki Quadri Folio, oferującej odzież dla dzieci i młodzieży.

To zwiększa czynsze w lokalach handlowych – w mniejszych miejscowościach dochodzą one do 40 euro za mkw.

Patrycja Otto

Gazeta Prawna 3.11.2008 (215) – forsal.pl – str.A-4