Kryzys podważa wiarygodność sprawozdań finansowych firm

Przy gwałtownych zmianach na rynku niejedna firma ma trudności w oszacowaniu wartości spółki. Przygotowując sprawozdania finansowe za rok 2008 kadra menedżerska musi zastanowić się nad szeregiem wartości, które jeszcze przed rokiem wydawały się stałe czy ustalone przez rynek, takich jak wartość posiadanych nieruchomości, spodziewanych przepływów pieniężnych, czy koszty finansowania kredytów – tłumaczą eksperci firmy doradczej Deloitte w specjalnym raporcie: „Czasy turbulencji – kluczowe zagadnienia i skutki księgowe przy zwiększonej zmienności rynków”.

Wiele polskich firm wciąż jeszcze nie zdaje sobie sprawy jak bardzo ich sprawozdania finansowe za rok 2008 będą się różnić od sprawozdań za lata poprzednie. I dotyczy to nie tylko wyceny opcji walutowych, które doprowadziły wiele firm na skraj upadłości. W sprawozdaniach firm jest wiele innych aktywów i zobowiązań, których wycena ulegnie gwałtownej zmianie. Ale dla firm zabójcza może być nie tylko sama zmiana wartości rozpoznana jako strata roku 2008. Firma zawsze może podjąć działania naprawcze, które pozwolą jej wyjść na prostą. Zabójczy może być brak świadomości, że taka strata występuje i ujawnienie jej, gdy na jakiekolwiek działania jest za już późno. 

„Nasza publikacja pomaga firmom w sposób nowoczesny i odpowiedzialny podejść do wyceny poszczególnych pozycji sprawozdania. Podpowiada także jak transparentnie i uczciwie przedstawić inwestorom trudną nieraz sytuację finansową. A bez ich zaufania czasów kryzysu można nie przetrwać.”- twierdzi Marek Turczyński Dyrektor w dziale audytu Deloitte.

W czasach kryzysu finansowego firmy nie powinny zapominać o podatkach.  Z jednej strony bowiem gorsza sytuacja biznesowa może zaszkodzić posiadanym aktywom podatkowym, jak na przykład możliwości rozliczenia straty podatkowej, na którą w Polsce mamy tylko pięć lat, czy też możliwości wykorzystania dostępnych zwolnień podatkowych (np. Specjalna Strefa Ekonomiczna), które zdeterminowane są koniecznością uzyskiwania dochodów. Z drugiej jednak strony, gorsze czasy mogą stać się okazją do „odkrycia” ciekawych, nieznanych a niezwykle pożądanych obecnie oszczędności. „Oszczędności te mogą w prosty sposób przyczynić się do obniżenia bieżących kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa, czy też do znaczącej poprawy finansowego cash-flow. Bardzo materialne oszczędności można znaleźć chociażby w rozliczeniach podatku od nieruchomości, czy też podatku od czynności cywilnoprawnych.  Z kolei poprawa finansowego cash-flow może wynikać z zastosowania dostępnych mechanizmów uproszczeń w rozliczeniach podatku dochodowego, czy też wykorzystania skróconych terminów zwrotów VAT.” uważa Tomasz Konik Dyrektor w dziale doradztwa podatkowego Deloitte

Raport „Czasy turbulencji” przedstawia obowiązujące zapisy Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) w obliczu zwiększonej zmienności rynków, kryzysu finansowego i recesji. W nim eksperci Deloitte wskazują jak poradzić sobie z określeniem wartości godziwej na rynkach nieaktywnych, zweryfikowanymi prognozami ekonomicznymi wskazującymi na utratę wartości i nieodzyskiwalności wielu aktywów, trudniejszym dostępem do kredytów i wzrostem kosztów finansowania, rosnącą liczbą bankructw, oddziaływaniem tych zjawisk na rachunkowość zabezpieczeń, oraz podstawowymi wymaganiami dotyczącymi ujawniania dodatkowych informacji.

Więcej  informacji na stronie: www.deloitte.com/pl/audyt
Źródło: Deloitte