Kryzys w Facebookowej społeczności mBanku i PZU

Przebieg kryzysu w społeczności mBanku oraz PZU, efektywność firm w zaangażowaniu fanów oraz dynamika aktywności internautów – to najważniejsze obszary, z którymi można się zapoznać w analizie mediów społecznościowych przygotowanym przez firmę badawczą Interactive Research Center oraz agencję faceADDICTED.

Badanie objęło 100 wybranych LikePage skupionych wokół marek finansowych, kosmetycznych, mediowych i kobiecych w okresie od 1 listopada do 10 grudnia. W ramach badania zebrane zostały wszystkie treści opublikowane na LikePage wraz z ich autorem oraz datą wpisu.

Na podstawie zgromadzonych danych określono poziom zaangażowania fanów w przypadku uruchomienia przez poszczególne marki dużych konkursów i aplikacji oraz w przypadku standardowej moderacji. Porównanie współczynnika zaangażowania w wersji skróconej raportu odnosiło się do marki Toshiba oraz Alcatel.

       

Biorąc pod uwagę fakt, iż ostatnie tygodnie obfitowały w sytuacje kryzysowe, ciekawie przedstawia się analiza kryzysu mBanku oraz PZU. W raporcie ujęto nie tylko rozkład czasowy angażowania fanów, ale także aktywność poszczególnych osób z oznaczeniem ich wypowiedzi jako negatywne, neutralne lub pozytywne.

Wnioskiem, który może zaskakiwać branżę PR oraz social media jest fakt, że największe nasilenie kryzysu trwa zazwyczaj zaledwie 3 godziny, jak w przypadku mBanku.

     

Określenie liderów opinii w przypadku kryzysu może być pomocne w realizacji planu zarządzania kryzysowego (slajd 3), jednak przygotowana przez Interactive Research Center oraz faceADDICTED analiza stwarza możliwość identyfikacji samozwańczych ambasadorów marki, a także liderów opinii w danej branży lub kategorii.

       

Raport w wersji podstawowej zostanie opublikowany 20 grudnia przez obie firmy. Jest to pierwsza edycja raportu, która docelowo ma być przedstawiana w cyklu miesięcznym. Wersja rozszerzona raportu zostanie przekazana zainteresowanym osobom oraz przedstawicielom mediów.

Źródło: faceADDICTED