Nie ulega żadnej wątpliwości, że jakość pracy doradców musi ulegać stałej poprawie. Dlatego powstał związek – Związek Firm Doradztwa Finansowego. To jest młoda branża i wprowadzamy standardy, które mają spowodować, że tzw. dyskusyjnych sytuacji będzie mniej – mówi Krzysztof Barembruch, wiceprezes zarządu A-Z Finanse
Bardzo często doradcy finansowi oskarżani są o nieetyczne zachowania, pompowanie bańki na rynku nieruchomości, promowanie kredytów we frankach. Jakby Pan się odniósł do tego typu zarzutów, które często pojawiają się w mediach?
Ja jestem zwolennikiem postrzegania rzeczywistości nie tylko w barwach czarnych i białych, pamiętajmy że tęcza prezentuje aż siedem kolorów. Nie ulega żadnej wątpliwości, że jakość pracy doradców musi ulegać stałej poprawie. Dlatego powstał związek – Związek Firm Doradztwa Finansowego, który postawił sobie trzy cele: po pierwsze standaryzacja pracy, po drugie wprowadzanie zasad etycznych, a po trzecie , co osobiście uważam za najważniejsze, to edukacja klientów. W zakresie etyki wprowadziliśmy kodeks – kanon dobrych praktyk rynku finansowego, dodatkowo powstała komisja, która w poszczególnych przypadkach rozpatruje ewentualne skargi. Czy wszystko jest w idealnym porządku – twierdzę, że nie, ale uczymy się. To jest młoda branża i wprowadzamy standardy, które mają spowodować, że tzw. dyskusyjnych sytuacji będzie mniej.
Dlaczego procesy standaryzacji pracy doradców finansowych są wdrażane w takim powolnym tempie?
Standaryzacja pracy to jest jeden z głównych celów funkcjonowania związku, a to wymaga porozumienia wszystkich stron, a więc firm, które są różnej wielkości i mają często sprzeczne interesy a z drugiej strony regulatora. Warto podkreślić , iż nasze wyobrażenie jest takie, że standardy, które wprowadzimy będą obowiązywały na wiele lat. To wymaga wielu żmudnych, często mało spektakularnych spotkań. Jednak najważniejsza wiadomość jest taka, że prace trwają i posuwamy się do przodu. Sądzimy, że to jest kwestia kilku, kilkunastu miesięcy kiedy standardy będą obowiązywały w każdym oddziale firm związku firm doradztwa finansowego.
Ostatnio dużo mówi się o wykluczeniu i niskim poziomie edukacji finansowej Polaków. Firmy zrzeszone w Związku rozpoczęły społeczną akcję edukacyjną „Finanse dla Wszystkich”. O co w niej chodzi i czy cieszy się ona zainteresowaniem?
Doradztwo finansowe polega na partnerskiej współpracy pomiędzy doradcą a klientem. W celu przygotowania kompleksowej oferty czyli planu finansowego, doradca musi otrzymać jak najwięcej informacji od klienta , a to wymaga po prostu dużego zaufania, na które trzeba zapracować. Wiemy , że po okresie, w którym tak gwałtownie braliśmy kredyty hipoteczne, na skutek kryzysu część osób znalazło się w trudnej sytuacji. Akcja społeczna Finanse dla Wszystkich ,ma służyć temu, aby zainteresowani klienci mogli bezpłatnie otrzymać porady ze strony doradców finansowych, w jaki sposób należy się zachować w sytuacji w której mamy kłopoty ze spłatą kredytów. Odbyły się już dwie pilotażowe akcje w Łodzi i Katowicach. Spotkało się z dużym zainteresowaniem, dlatego planujemy wdrożyć to rozwiązanie jako akcję ogólnopolską. Już planujemy kolejny etap tej akcji. Po zagadnieniach z dziedziny kredytów przyjdzie czas na inwestycje.
Co Pan sądzi o szansach wprowadzenia w życie ulg podatkowych dla osób oszczędzających na emeryturę? Czy nawet jeśli ten projekt wejdzie w życie Polacy zaczną chętniej oszczędzać?
Problem wysokości emerytur sprowadzany jest często w dyskusjach do stwierdzenia, że kosmetyczne zmiany w zakresie wysokości wpłat na pierwszy czy drugi filar zapewnią godną emeryturę. To oczywiście nie jest prawdą . Nie ma żadnych wątpliwości, iż tak jak to się dzieje w pozostałych krajach, zamożność emerytów jest budowana w 30% przez tzw. zwany trzeci filar, a więc samodzielne systematyczne oszczędzanie, do którego zachęca odpowiedni system ulg podatkowych. Właśnie w celu stworzenia takich zachęt podatkowych powstał projekt komitetu obywatelskiego Razem , który zakłada , że część środków którą przeznaczymy na długoterminowe oszczędzanie będzie zwolniona z podatku. Pomysł jest doskonały, zostało zebrane 100 tys. podpisów. Jesteśmy pełni nadziei, że ustawodawca przychylnym okiem spojrzy na to rozwiązanie.
Co w Pana opinii wydarzy się w 2009 na rynku firm doradztwa finansowego. Kluczowe słowo to restrukturyzacja czy konsolidacja?
Te dwa słowa nie muszą się wzajemnie wykluczać. Nie ma wątpliwości, że firmy przechodzą głęboką restrukturyzację. Głównie sprowadza się to tego, aby redukować koszty funkcjonowania central i tych wszystkich elementów, które w takich realiach rynkowych nie są niezbędne. Wydaje się jednak iż część firm, pomimo restrukturyzacji nie osiągnie odpowiedniej skali działalności gwarantującej długotrwałą rentowność, a to przyspiesza naturalny w takich sytuacjach proces konsolidacji. W mojej opinii za kilka lat w Polsce będzie funkcjonowało 5-6 firm doradztwa finansowego. Jedne, które będą działały w modelu biznesowego Open finance czy Expandera, a więc etatowi pracownicy, biura przy głównych ulicach, a druga część firm, których model opiera się na mobilnych doradcach.
Poza związkiem pełni Pan funkcję wiceprezesa firmy A-Z Finanse. Przejęliście ostatnio swojego konkurenta Goldenegg. Co zdecydowało o takim ruchu? Jakie macie plany na najbliższą przyszłość?
Każda firma ma dwa cele: z jednej strony podnoszenie kwalifikacji swoich współpracowników a z drugiej poszerzanie udziału w rynku. Goldenegg doskonale wpisuje się w te oczekiwania. Pozyskaliśmy rzeszę naprawdę bardzo kompetentnych doradców a dodatkowo grupa AZ Finanse, a więc firma AZ Finanse i Goldenegg stała się podmiotem, który w wielu rankingach znajduje się już na 4-5 miejscu w Polsce. Dodatkowo tak powstała grupa przyciąga szereg małych podmiotów, które widząc w nas centrum konsolidacji, przyłączają się do naszej drużyny. Pomimo bardzo ”wymagającego czasu”, widzimy przyszłość naszej grupy w jasnych barwach.
Artykuł pochodzi z archiwalnego numeru Przeglądu Finansowego Bankier.pl.
Chcesz otrzymywać aktualne informacje, nowe wywiady oraz podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia ze świata finansów?
Zapisz się na bezpłatną subskrypcję Przeglądu Finansowego Bankier.pl, by w każdy poniedziałek otrzymywać najnowszy numer naszego tygodnika.
Zapraszamy na http://www.bankier.pl/przeglad/! |
Źródło: Bankier.pl