Krzysztof Pietraszkiewicz – Prezes Związku Banków Polskich

Zacznijmy od początku. Przede wszystkim dla milionów naszych partnerów klientów indywidualnych ważna jest informacja. Państwa depozyty, państwa oszczędności w polskich bankach zgromadzone są bezpieczne i fakt, że w przeciągu kilkudziesięciu godzin formalni w 100% procentach równowartość kwoty 50 tys. euro to jest około 175 tys. złotych będzie gwarantowana. Proszę niech będzie takim eliksirem, taką oliwą która uspokoi te nastroje. Natomiast jeśli chodzi o zaufanie – to ja chcę powiedzieć – tak:
My się cieszymy z tego że sektor bankowy, który w ostatnich latach uzyskiwał bardzo dobre rezultaty i uzyskuje bardzo dobre rezultaty, który w ostatnich latach naprawdę korzystał i także współuczestniczył w utrzymaniu wysokiego tempa rozwoju gospodarczego jest sektorem, który ma bardzo zdrowy portfel kredytowy, wystarczy powiedzieć że z miliona 20 tysięcy udzielonych kredytów na 220 tys. udzielonych na cele mieszkaniowe jedynie 1,1% kredytów to są kredyty nieco zagrożone, a portfel, cały portfel jest najzdrowszym portfelem w historii polskiej bankowości w związku z czym są powody do tego aby temu sektorowi bankowemu ufać, ponieważ ten sektor bankowy wyciągnął wnioski z lekcji jakie sam doświadczył w latach 93-95, 98-03. Natomiast na wskutek zawirowań na arenie międzynarodowej, w instytucjach finansowych na arenie międzynarodowej banki oczywiście zaczęły się przyglądać innym bankom, ale także spotkały się z sytuacją, w której wobec zaburzeń na rynkach międzynarodowych dostęp polskich banków do finansowania na rynkach międzynarodowych tak jak dla wszystkich banków w świecie stał się nieco utrudniony.

W jaki sposób Związek Banków Polskich próbuje zaradzić tym problemom?

Żeby zaradzić zarówno na arenie międzynarodowej w obrocie polskich banków na rynkach międzynarodowych, ale przede wszystkim na rynku krajowym. Na wniosek banków to są zbierane pewne sugestię na przestrzeni tygodni analiz, a chcemy powiedzieć że całą sytuacje monitorujemy od początku to jest kilkanaście miesięcy kiedy monitorujemy to dzień o dniu. Przedstawiliśmy propozycję Narodowemu Bankowi Polskiemu, także przedstawicielom ministerstwa finansów, także oczywiście nadzorowi finansowemu. To co jest istotne są podejmowane określone decyzje, chcemy aby te decyzje były jak najszybsze, a więc takie które mają stabilizować zaufanie i spokój wśród klientów, podwyższenie gwarancji depozytów, takie jak dawanie instrumentów do działania komitetowi stabilności finansowej. To są instrumenty, które mają ułatwiać współprace banków z bankiem centralnym, i to są instrumenty, które mają ułatwiać przekonywać i rozwijać współpracę banków między nimi. Zresztą w ostatnich dniach odnotowujemy poprawę tej sytuacji. Banki dotrzymawszy informacje o tym, że sytuacja w sektorze jest stabilne, że mogą mieć budować nadal zaufanie względem siebie, że taka jest ocena nadzoru finansowego, ministra finansów oraz prezesa NBP, którzy mają informację o tym co się dzieje w poszczególnych bankach, po prostu chętniej rozpoczynają współpracę między sobą.

Panie Prezesie czy Pan się odnosi do różnych plotek, które się pojawiają, że ten czy inny bank może mieć jakieś problemy, dlatego dobrze było by wziąć sobie pieniądze do skarpety.

To w ogóle absurdalna sprawa. Trzymanie pieniędzy w skarpetach jest najgorszym rozwiązaniem z rozwiązań możliwych po drugie jest złym rozwiązaniem i w ogóle takie spekulowanie jest złym rozwiązaniem. Plotki od czasu do czasu się powtarzają, ale proszę słuchać tego co mówi Narodowy Bank Polski to są ludzie odpowiedzialni ustawowo, konstytucyjnie, tego ci mówi nadzór finansowy, tego co mówi minister finansów polskie banki są fundamentalnie stabilne mają zgromadzone odpowiednie kapitały, mają zgromadzone odpowiednie rezerwy, dobrze zarządzają ryzykiem w swojej działalności i te zawirowania które wydarzyły się na rynkach międzynarodowych one po prostu zwiększyły pewne problemy, które codziennie mają banki z dostępem do środków na rynkach międzynarodowych za nieufność i za ryzyko trzeba nieco płacić, ale budowane zaufanie także powinno sprzyjać obniżeniu właśnie tych stawek na rynku między bankowym i sprzyjać rozszerzeniu współpracy dlaczego to jest istotne. Ponieważ znacznie istotniejsze jest myślenie już o kolejnych krokach, a te kolejne kroki to jest wspieranie rozwoju finansowania przedsiębiorstw i naszych klientów indywidualnych, którzy chcą zrealizować pierś, pewne strategie rozwojowe a drudzy strategie rozwojowe np. myśląc o budowie mieszkania czy domu czy zaspokajane potrzeb konsumpcyjnych, my jesteśmy jako banki żeby takim potrzebą sprostać, żeby współpracować z klientami. Natomiast właśnie wprowadzenie takiego pakietu zaufania później pakietu instrumentów przewidzianych przez radę ministrów ma temu służyć bo rząd, NBP, nadzór i oczywiście banki odpowiadają za to żeby nawet w sytuacjach właśnie takich zawirowań na rynkach międzynarodowych gospodarka poniosła jak najmniejsze straty.

Panie Prezesie, na koniec krótko – jest Pan pewien, że żadnemu bankowi działającemu w Polsce nie grozi upadłość?

Jestem pewien, że dzisiaj wszystkie banki działają bezpiecznie, są dobrze zarządzane jestem również pewien tego, że mamy zdolność do zarządzania instytucjami finansowymi potwierdzoną w tym okresie kilkunastu ostatnich lat i mamy instytucje, które potrafią zachowywać się i odpowiednio reagować w sytuacjach nadzwyczajnych. To jest sytuacja proszę Państwa nadzwyczajna w świecie. Ja przecież nie mówię tego żeby straszyć to każdy wie, że to jest sytuacja nietypowa, ale właśnie umiejętność zarządzania, umiejętność prowadzenia pracy w sytuacjach nietypowych, wyprzedzanie, analizowanie pewnych zjawisk to jest wyzwanie, przed którym żeśmy stanęli i wspólnie banki, Bank Centralny, Nadzór, Minister Finansów, Rząd temu staramy się sprostać sięgając do własnych doświadczeń do własnego dorobku, ale także obserwując i analizując te rozwiązania i te doświadczenia, które są udziałem innych krajów.

Artykuł pochodzi z archiwalnego numeru Przeglądu Finansowego Bankier.pl.
Chcesz otrzymywać aktualne informacje, nowe wywiady oraz podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia ze świata finansów?
Zapisz się na bezpłatną subskrypcję Przeglądu Finansowego Bankier.pl, by w każdy poniedziałek otrzymywać najnowszy numer naszego tygodnika.