Krzysztof Rosiński, prezes zarządu Getin Holding

Powstanie bank uniwersalny,  który ma  ambicje wejścia do pierwszej piątki największych  banków w  Polsce. W  obecnych  trudnych  czasach  po  prostu  duży może więcej. A sens ekonomiczny dodatkowo sto milionów złotych oszczędności w ciągu trzech lat – na pytania o fuzję Getin Banku z Noble Bankiem odpowiada Gość Przeglądu Finansowego Bankier.pl – prezes zarządu Getin Holding, Krzysztof Rosiński.

W ostatnim czasie poinformowaliście Państwo o fuzji Getin Banku z Noble Bankiem.  Powstaje pytanie o sens tej operacji. Po co właściwie oba banki się łączyły? Jakie są podstawy ekonomiczne połączenia?

Powstanie bank uniwersalny, który ma ambicje wejścia do pierwszej piątki największych banków w Polsce. W obecnych trudnych czasach po prostu duży może więcej. A sens ekonomiczny dotatkowo sto milionów złotych oszczędności w ciągu trzech lat.

Który z banków będzie jednostką przejmującą? Jaka będzie nazwa nowej instytucji i ci stanie się z jakością usług i odrębnością poszczególnych marek takich jak Noble Bank, czy DOM Bank?

Bankiem przejmującym będzie Noble Bank, pomimo tego, że jest to bank mniejszy, ale jest to bank notowany na giełdzie. W związku z tym nowy bank będzie notowany na giełdzie. Jeśli chodzi o odrębność marek, pozostanie utrzymana odrębność marki DOM Banku i Getin Banku, co do pozostałych marek, decyzje zapadną później. Nawy bank będzie nazywał się Getin Noble Bank, aczkolwiek zarówno Noble Bank jak i Getin Bank będą swoje marki do swoich grup klientów utrzymywały osobno.

Dlaczego banki łączą się teraz? Czy to dobry moment do przeprowadzenia takiej operacji, kiedy sektor finansowy przeżywa tak trudne czasy na giełdzie? Dlaczego nie odłożyliście tej decyzji na później?

Żaden moment na fuzje nie jest dobry, w momencie prosperity usłyszelibyśmy pytanie dlaczego łączymy teraz, w ten sposób zahamujemy rozwój banków i tak dalej. Żaden moment nie jest dobry, w którymś momencie trzeba tą decyzję podjąć, wydaje nam się, że w połączeniu z restrukturyzacją i  z oszczędnością kosztów, to jest dobry moment.

Co fuzja będzie oznaczać dla klientów obu banków? Czy klienci Getin Banku będą mogli wyrobić sobie kartę platynową z logo Noble Bank? Jaką instytucją będzie nowy bank?

Przede wszystkim dla klientów banku oznacza to, że będą klientami większego, znacznie większego banku. Natomiast z punktu widzenia obsługi, z punktu widzenia miejsca, gdzie klient jest obsługiwany, jakości obsługi, chcemy, aby nic się nie zmieniło, w stosunku do tego co jest obecnie. Będzie to bank uniwersalny, mamy nadzieję, że w pierwszej piątce największych banków w Polsce.

Jaka będzie pozycja nowego banku po połączeniu? Kiedy będzie można mówić o pełnym połączeniu obu instytucji?

Pełne połączenie to koniec roku, pozycja nowego banku od razu po połączeniu, to będzie pierwsza dziesiątka największych banków w Polsce pod względem zyskowności, pod względem sumy bilansowej, pod względem salda depozytów i salda kredytów. A docelowo naszą ambicją jest, żeby bank wszedł do pierwszej piątki największych banków w Polsce.

Artykuł pochodzi z archiwalnego numeru Przeglądu Finansowego Bankier.pl.
Chcesz otrzymywać aktualne informacje, nowe wywiady oraz podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia ze świata finansów?
Zapisz się na bezpłatną subskrypcję Przeglądu Finansowego Bankier.pl, by w każdy poniedziałek otrzymywać najnowszy numer naszego tygodnika.

Źródło: Bankier.pl