Kto chce rozszerzenia Unii

Niemal połowa (49%) mieszkańców obecnych państw członkowskich jest za tym, by w najbliższych latach nastąpiło rozszerzenie Unii Europejskiej. Sprzeciwia się temu 39% respondentów, co oznacza, że od wiosny 2005 roku w postawach społecznych w tym zakresie zaszła jedynie niewielka zmiana.

Wyniki sondażu pokazują, że opinie społeczne na temat dalszego powiększania Unii są odmienne w poszczególnych krajach. Idea ta cieszy się największym poparciem wśród mieszkańców nowych państw członkowskich Unii (69%), szczególnie w Grecji (74%), Słowenii (74%) oraz w Polsce (72%). Natomiast w krajach starej piętnastki za przyjęciem nowych państw do UE opowiada się 44% obywateli. Najniższe poparcie odnotowano w Austrii, Luksemburgu, Francji w Niemczech. W tych krajach 6 na 10 respondentów sprzeciwia się dalszemu powiększaniu Unii. Przeciwko tej idei występuje 14% Polaków. Tyle samo naszych rodaków nie ma wyrobionego zdania w tej kwestii.

Choć idea rozszerzania Europejskiej Wspólnoty cieszy się większą popularnością wśród nowych państw członkowskich, to od czerwca 2005 roku poparcie dla niej zmalało w sześciu spośród dziesięciu nowych członków. Na Łotwie, Litwie, w Słowenii i na Cyprze opór wobec rozszerzenia Unii wzrósł, podczas gdy mieszkańcy Estonii, Malty, Słowacji i Polski są coraz mniej pewni słuszności tej idei.

Pozytywne opinie na temat rozszerzenia UE wzrosły w Grecji, Holandii i w Niemczech. Natomiast w Szwecji, we Włoszech, w Danii i Wielkiej Brytanii wzmocnieniu uległy negatywne postawy wobec poszerzenia Unii. W krajach akcesyjnych i kandydujących blisko 7 na 10 osób popiera dalszy rozwój UE. Wyjątek stanowi Turcja, w której poziom poparcia spadł z 66% w czerwcu 2005 roku do 52% w listopadzie 2005 roku.

Pomimo powszechnego poparcia dla procesu rozszerzania UE, większość obywateli wyraża sprzeciw wobec wejścia do Unii poszczególnych krajów. Najwięcej negatywnych opinii zebrała Turcja (55%) i Albania (50%).

Jak wynika z sondażu większość respondentów opowiada się za wejściem do Unii trzech państw należących do EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu), tj. Islandii (68%), Norwegii (77%) i Szwajcarii (77%). Stosunkowo dużym poparciem cieszy się też Chorwacja (51%) oraz Bułgaria (48%). Opinia społeczna jest bardziej podzielona, jeśli chodzi o członkostwo Rumunii, Ukrainy, dawnej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, Bośni i Hercegowiny, a także Serbii i Czarnogóry.