Kto może starać się o kredyt studencki?

„O kredyt mogą ubiegać się wszyscy studenci bez względu na typ uczelni (publiczna, niepubliczna) i tryb studiów (stacjonarny, niestacjonarny), pod warunkiem że rozpoczną studia przed ukończeniem 25 roku życia. Starać się o niego mogą również uczestnicy studiów doktoranckich. Można go otrzymać na okres studiów (w tym doktoranckich).”, informuje gazeta.

„Kredyt wypłacany jest przez 10 miesięcy w roku akademickim, maksymalnie przez sześć lat, a w przypadku studiów doktoranckich – przez cztery lata. Jego miesięczna transza wynosi 400 lub 600 zł. W ciągu pięciu lat studiów można zatem otrzymać odpowiednio 20 lub 30 tys. zł.”, podaje dziennik.

„Wnioski o kredyt składa się w jednym z banków kredytujących. Obecnie kredytów udzielają cztery banki: Bank Pekao, Bank Polskiej Spółdzielczości, Gospodarczy Bank Wielkopolski i PKO BP. W tym roku z oferowania kredytów studenckich wycofał się BGŻ.”, czytamy.

„Wybór banku należy do kredytobiorcy, jednak można złożyć tylko jeden wniosek, i tylko w jednym banku. Dlatego nad wyborem banku trzeba dobrze się zastanowić […] Warto też, aby bank miał dużą sieć bankomatów, atrakcyjne konto studenckie, konto internetowe itp. Często bowiem studenci zakładają konto w banku, w którym składają wniosek. Jednak nie jest to obowiązkowe.”, radzi dziennik.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pracuje nad unowocześnieniem systemu udzielania kredytów studenckich. Obecna formuła udzielania kredytów, opracowana jeszcze w 1998 roku, jest już anachroniczna i nie przystaje do wymagań studentów. Także bankowcy narzekają, że kredyty studenckie nie są opłacalne, a procedura jest bardzo czasochłonna. Możliwe, że zmiany wejdą w życie w roku akademickim 2010/2011.

Więcej na ten temat w „Dzienniku Gazeta Prawna” w artykule Jolanty Ojczyk pt. „Komu przysługuje kredyt studencki”.

WB