Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez rynekpracy.pl, 3/4 respondentów nie będzie pracować podczas świąt. Pracę w pierwszy lub drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zdeklarował co piąty ankietowany.
Użytkowników portalu rynekpracy.pl spytano czy będą pracować w zbliżające się święta. Zdecydowana większość z nich – 76% – spędzi świąteczny czas na odpoczynku. Pracę w pierwszy lub drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zadeklarowało 20% ankietowanych. Pozostałe 4% badanych nie miało jeszcze sprecyzowanych planów dotyczących pracy w tym okresie.
25 i 26 grudnia są dniami ustawowo wolnymi. Kodeks Pracy pozwala na pracę w tym czasie tylko w szczególnych sytuacjach (np. w celu ochrony życia i zdrowia ludzkiego, w transporcie i komunikacji, w wypadku pracy zmianowej). Warto jednak pamiętać, że regulacje te nie obejmują osób prowadzących działalność gospodarczą oraz zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.
Czy będziesz pracować w pierwszy lub drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w 2013 roku?
Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie sondy przeprowadzonej przez rynekpracy.pl (N=148)
Zgodnie z Kodeksem pracy, za pracę w niedzielę lub święto uznaje się świadczenie usług na rzecz pracodawcy w następujących godzinach: od 6 rano dnia świątecznego do 6 rano dnia następnego. Pracownikowi, wykonującemu pracę w niedzielę lub święto, przysługuje dzień wolny (niezależenie od tego, ile godzin przepracował).
W przypadku pracy w niedzielę, dzień wolny powinien zostać oddany w okresie 6 dni przed lub po jej dacie lub do końca okresu rozliczeniowego. Natomiast w przypadku pracy w święto dzień wolny powinien zostać zwrócony do końca okresu rozliczeniowego. Jeśli nie jest to możliwe, pracownik nabywa prawo do uzyskania dodatku pieniężnego w wysokości pełnej stawki za pracę w godzinach nadliczbowych.
Maciej Mozolewski
Sedlak & Sedlak