Kulturalna wiosna z Bankiem Pekao

Balet z udziałem międzynarodowych zespołów, prezentacje najciekawszych inscenizacji klasycznej literatury polskiej i koncerty najwybitniejszych światowych kompozytorów, to przykłady wydarzeń kulturalnych, które Bank Pekao S.A. wspiera w drugim kwartale.


Tegoroczny cykl wydarzeń kulturalnych wspieranych przez Bank Pekao S.A. rozpoczął koncert poświęcony twórczości Giacomo Pucciniego wybitego włoskiego kompozytora, który odbył się w kwietniu w Filharmonii Narodowej w Warszawie. To jeden z koncertów zagranych w ramach 21 Festiwalu Wielkanocnego. Bank był głównym mecenasem koncertu.

 

Również w kwietniu w Opolu odbyły się 42 Opolskie Konfrontacje Teatralne. W Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprezentowano dzieła klasyków polskiej literatury m.in. Ślub Gombrowicza, „Wesele” Wyspiańskiego, „Krzyżaków” Sienkiewicza, „Dziady – noc pierwszą” Mickiewicza, oraz „Kartotekę” Różewicza. Bank Pekao S.A. był jednym ze sponsorów festiwalu. Od kwietnia do czerwca tego roku bank jest również partnerem Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu.

 

Najlepszym dopełnieniem przeglądów artystycznych drugiego kwartału będą rozpoczynające się 3 maja Łódzkie Spotkania Baletowe – największy i najbardziej prestiżowy przegląd baletowy w Polsce. Festiwal odbywa się w Teatrze Wielkim w Łodzi, w cyklu biennale naprzemiennie z TANSMAN FESTIVAL. To jedne z wydarzeń kulturalnych najdłużej wspieranych przez Bank Pekao S.A. Współpraca z Teatrem Wielkim w Łodzi trwa od ponad 20 lat.

 

Łódzkie Spotkania Baletowe to wyjątkowe w skali międzynarodowej wydarzenie, podczas którego zostaną zaprezentowane realizacje światowej sławy zespołów tanecznych i choreografów. Wystąpią – English National Ballet z Wielkiej Brytanii, kubański zespół Acosta Danza, RUBBERBANDance Group z Montrealu oraz Akram Khan Company z Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy w historii festiwalu publiczność obejrzy  zespół z Chin BeijingDance/LDTX z Pekinu. W ramach festiwalu, zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi już tradycyjnie przedstawi premierę baletu. W tym roku będzie to  – balet Spartakus Arama Chaczaturiana w choreografii Emila Wesołowskiego. Ostatni spektakl w tegorocznej edycji Festiwalu odbędzie się 20 czerwca.