Kupować czy nie kupować? Oto jest pytanie

W ostatnią sobotę listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień bez Zakupów. To dobra okazja do zastanowienia się nad tym, jak dużo zbędnych wydatków ponosimy i jak wpływa to na nasz domowy budżet. To też idealna okazja, aby zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wykorzystać na spłatę zadłużenia, które posiadamy. Nawet najmniejsza kwota wpłacona na poczet długu to kolejny krok w stronę wyjścia z pętli zadłużenia.


Od dawna mówi się o wyniszczającym wpływie nadmiernej konsumpcji. Zbędne wydatki na rzeczy, których nie potrzebujemy, skutkują zmniejszeniem oszczędności, koniecznością zadłużania się. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy nauczyli się rozsądnie zarządzać domowym budżetem. Świadomość swoich wydatków i umiejętność gospodarowania nimi, czy też po prostu ich ograniczenie, pomogą ustrzec się przed dużymi kłopotami finansowymi.

Jeśli to już się stało i dług istnieje, warto pamiętać, że każda odłożona kwota, którą możemy przeznaczyć na spłatę zadłużenia, to krok do wyjścia na prostą. Nie należy lekceważyć tego problemu. Dług sam nie zniknie. Przeciwnie – stale wzrasta o odsetki.

Ostatecznie sprawa może trafić do sądu, a potem do komornika. Sytuacja osoby zadłużonej staje się wtedy jeszcze trudniejsza. Dlatego też tak ważny jest jak najszybszy kontakt z firmą obsługującą zadłużenie. Następnym krokiem jest uzgodnienie z jej pracownikiem rat dostosowanych do naszych możliwości finansowych oraz skrupulatne planowanie naszego domowego budżetu. Rozłożenia długu na raty oferuje np. KRUK – największa w Polsce firma obsługująca zadłużenia.

Jak skutecznie zarządzać domowym budżetem? Wystarczy prosta metoda kartki, ołówka i kalkulatora – nawet tego dostępnego on-line np. na stronie www.naszedlugi.pl. Systematycznie wpisywanie naszych przychodów i wydatków może znacznie pomóc w kontroli finansów.

Badania pokazują, że bezpieczeństwo finansowe Polaków pozostawia sporo do życzenia. Jak wynika z badania przeprowadzonego dla Grupy KRUK* 11% Polaków wydaje więcej niż zarabia,

a połowa respondentów nie zdołała w ostatnim miesiącu zaoszczędzić nawet złotówki. Z kontrolą wydatków też mogłoby być lepiej – 35% z nas stan swojego konta sprawdza tylko raz w miesiącu, a prawie 3/4 przyznaje, że wydatki po prostu zapamiętuje. Efekt? 55% Polaków przyznaje, że martwi się o bezpieczeństwo finansowe swoje i swojej rodziny, a spowodowany tym stres wpływa na ich stan zdrowia.

Sytuacja gospodarcza nie jest stabilna, bezrobocie utrzymuje się na wysokim poziomie, a pensje – nawet jeśli rosną, to powoli. W takiej sytuacji tym bardziej należy pamiętać o tym, na co mamy wpływ i racjonalnie gospodarować naszymi pieniędzmi, spłacając zadłużenie­- mówi Piotr Krupa, prezes zarządu KRUK S.A. Dlatego takie wydarzenia jak Dzień bez Zakupów powinny zachęcać nasz wszystkich do ograniczenia zbędnych wydatków i przeznaczenia zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy na spłatę zaległości– dodaje Piotr Krupa.

*Badanie Millward Brown SMG/KRC dla Grupy KRUK przeprowadzone w dniach 5-8 listopada na reprezentatywnej grupie 1004 Polaków powyżej 18. roku życia.

/KRUK