Kwestia kierunku otwarta

W dniu wczorajszym kontynuowana była piątkowa przecena na głównej parze walutowej. Dzisiejsza sesja azjatycka przyniosła jednak ze sobą pewną stabilizację i niewielkie odbicie. O godzinie 8:15 kurs EUR/USD wynosił 1,4138, wobec wczorajszego zamknięcia na 1,4129. Inwestorzy bacznie obserwują tę parę, albowiem piątkowy ruch pokazał, iż zaczyna zanikać znaczenie dolara jako waluty, w której denominowane są bezpieczne aktywa.

Tym samym pozytywny odczyt z amerykańskiego rynku pracy umocnił „zielonego”, co można wiązać z nadzieją, iż Stany Zjednoczone szybciej wyjdą z kryzysu niż rozwinięte gospodarki Strefy Euro. Dane w dalszej części tygodnia pokażą czy taka tendencja jest chwilowa, czy długoterminowa.

Złoty na rozdrożu

Pary złotowe od czasu osłabienia ujemnej korelacji z EUR/USD straciły swój spadkowy impet. Dziś o godzinie 8:15 kursy EUR/PLN i USD/PLN wynosiły kolejno 4,1228 i 2,9147, wobec wczorajszego zamknięcia na 4,1122 i 2,9089. Scenariusz średnioterminowego odwrócenia tendencji spadkowej obu par sugeruje również relatywnie duża ostatnia korekta. W najbliższych dniach można się jednak spodziewać, że aprecjacja lub deprecjacja naszej waluty będzie zależeć od kondycji naszego rynku akcji.

Oznaki zadyszki

W dniu wczorajszym na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych przez całą sesję inwestorzy nie byli zdecydowani co do właściwego kierunku. Sprzyjały temu brak publikacji makro, a także podobne niezdecydowanie na parkietach zagranicznych. Ostatecznie stronie popytowej udało się wyciągnąć indeks WIG20 do poziomu 2133 pkt., co oznaczało wzrost o 0,80%. W dniu dzisiejszym obraz sesji może być podobny.

Dane z Polski

W dniu dzisiejszym poznamy jedną publikację makro dla naszego kraju. O godzinie 14:00 podana zostanie wartość salda rachunku bieżącego. Oczekiwania analityków kształtują się na poziomie 150 mln EUR, wobec poprzedniego odczytu na 207 mln EUR. W przypadku braku znaczących odchyleń od wartości oczekiwanej, nie należy spodziewać się dużego wpływu wspomnianej figury na notowania złotego, ze względu na jej charakter retrospektywny.

Andrzej Sowiński
Źródło: FMC Management