Kwiecień w aktywach funduszy Union Investment TFI S. A.

Na decyzje inwestorów o wpłatach do UniDolar Obligacje FIO mogły wpłynąć jego nadspodziewanie dobre wyniki od początku tego roku. UniDolar Obligacje FIO wyceniany w PLN zamknął kwiecień prawie 12% wzrostem wartości jednostki, zaś 3-miesięczna stopa zwrotu w funduszu wyniosła ponad 7%.

Od początku b.r. w funduszach papierów dłużnych (UniKorona Obligacje FIO oraz UniDolar Obligacje FIO), jak i w funduszu stabilnego wzrostu UniStoProcent Plus FIO z miesiąca na miesiąc mamy do czynienia z systematycznym przyrostem aktywów. W tym okresie powyższe fundusze ponadprzeciętnie powiększyły swoje aktywa: UniKorona Obligacje FIO o 83%, UniStoProcent Plus FIO o 159%, a UniDolar Obligacje FIO o 181%

Mniej przewidywalne są ruchy inwestorów w funduszu UniKorona Rynek Pieniężny FIO – z miesiąca na miesiąc zmiany są niewielkie, lecz różnokierunkowe. W lutym i marcu aktywa funduszu wzrosły, aby w kwietniu obniżyć się o nieco ponad 3%. Taka jest jednak jego specyfika – inwestorzy chcą mieć środki pod ręką.

Jednocześnie daje się zaobserwować nieznaczne wycofywanie środków z funduszy: UniKorona Akcje FIO (od początku roku wartość aktywów spadła o niecałe 4%) oraz UniKorona Zrównoważony FIO (w tym samym okresie minus 5,5%).

Procentowy udział funduszy w aktywach ogółem na koniec kwietnia przedstawia się następująco:

• fundusze rynku pieniężnego (UniKorona Rynek Pieniężny FIO i UniWIBID SFIO): 25%

• fundusze polskich papierów dłużnych (UniKorona Obligacje FIO): 26%

• fundusze zagranicznych papierów dłużnych (UniDolar Obligacje FIO): 1%

• fundusze o mieszanej polityce (UniStoProcent Plus FIO i UniKorona Zrównoważony FIO): 28%,

• fundusze polskie akcyjne (UniKorona Akcje FIO): 19%,

• fundusze zagraniczne akcyjne (UniGlobal FIO i UniXXI Wiek FIO): 2%.

W funduszach Union Investment TFI S. A. na koniec kwietnia zgromadzono 1 865 103 230 PLN.